To oryginalna wystawa fotografii prezentujących na citylightach w centralnych punktach Krakowa portrety krakowskich malarek i malarzy różnych generacji.
Autorem jest Krzysztof Marchlak. Sportretował artystów na tle ich prac, w nieoczywisty sposób przybliżając każdą z postaci i jej temperament. Tak powstała wystawa "Sztuka to ja".
"Zdaję sobie sprawę, że istnieje wiele działań, które pokazują podobne zagadnienia, jednak w przypadku moich fotografii chciałem, aby obecność artysty lub artystki w ich pracowni była również sytuacją twórczą wobec samej fotografii. Razem z artystami tworzyliśmy więc scenografie z obiektów znajdujących się w ich pracowniach i w tej właśnie sytuacji twórcy i twórczynie mieli za zadanie się odnaleźć" - tłumaczy autor.
Fotografie mają walor malarski. Poprzez kompozycję, kolorystykę i światło nawiązują do dawnych mistrzów.
“Projekt zwraca uwagę na krakowskie malarstwo, opowiada o tutejszych artystach, przedstawia ich mieszkańcom i turystom oraz zachęca do dyskusji o procesie twórczym. Intencją prezentacji jest także promowanie fotografii jako ważnego medium sztuki współczesnej" - wyjaśnia kuratorka wystawy Delfina Jałowik.
Sportretowani artyści: Tomek Baran, Dawid Czycz, Kamil Kukla, Agata Kus, Piotr Lutyński, Krzysztof Marchlak, Kinga Nowak, Justyna Smoleń, Beata Stankiewicz, Witold Stelmachniewicz, Zuzanna Szary, Małgorzata Wielek.
Reklama
Krzysztof Marchlak (1987) – fotograf, malarz, twórca obiektów i instalacji artystycznych. Doktor sztuki, adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W fotografii zajmuje się portretowaniem krakowskich środowisk (aktorzy, artyści wizualni, osoby LGBTQ). Interesują go tematy społeczne dotyczące mniejszości, portret oraz narracyjność martwej natury.
Otrzymał Nagrodę Dyrektora toruńskiego konkursu fotograficznego Wystaw się w CSW 2022, w ramach którego zrealizował indywidualną wystawę Piękne ucieczki (2023). Współpracuje z galeriami UFO Art Gallery, Shefter Gallery, Nocny Art Patrol, The Little Black Gallery. Swoje prace cyklicznie publikuje w międzynarodowym magazynie fotografii queerowej „BOYS! BOYS! BOYS!”.