W Krakowie działa ok. 80 księgarń. Nasze miasto pozostaje wyjątkowym miejscem, jeżeli chodzi o gęstość i różnorodność siatki księgarń niezależnych i sieciowych. Teraz przybyła jeszcze jedna niezależna księgarnia. W Pałacu Potockich.
Compare Bookstore to młodsza siostra De Revolutionibus Books – autorskiej księgarni kameralnej powstałej w 2013 roku i prowadzonej przez Milenę Gumienny, menedżerkę kultury i komparatystkę. Stąd też nazwa compare (łac. „porównywać”): nawiązuje ona do dyscypliny naukowej, której celem jest zestawianie ze sobą utworów i tekstów kultury należących do różnych obszarów, kontekstów i kodów, a także badanie wpływów i zależności między nimi. To także łączenie literatury z innymi dziedzinami sztuki, np. muzyką, malarstwem czy filmem.
Taki też jest profil księgarni, która od 17 czerwca zajęła dawną sień pałacu Potockich, w sąsiedztwie Galerii Bunkier Sztuki, Fundacji Sztuk Wizualnych (Krakow Photomonth), redakcji „Czasu Literatury”, a także siedziby Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Księgarnia będzie otwarta codziennie: od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–20.00, zaś w niedziele w godz. 9.00–18.00.
Reklama
W mieście znajdują się zarówno olbrzymie domy książki należące do wielkich sieci (np. Empik, Matras), jak i kameralne punkty księgarskie rozsiane w różnych zakątkach miasta. W Krakowie znajdziemy specjalnie sprofilowane księgarnie muzyczne (sławny „Kurant” przy Rynku Głównym i księgarnia patronacka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy Alejach Krasińskiego), medyczne, filozoficzne, komiksu (jedyny w swoim rodzaju Fan Komiks na rogu ul. Batorego i Łobzowskiej)
Dużą popularnością cieszą się księgarnie krakowskich wydawnictw, takich jak: Ha!art i WAM, a także łącząca funkcję księgarnio-kawiarni i autorskiego wydawnictwa Bona na ul. Kanoniczej, Czuły Barbarzyńca na Brzozowej oraz księgarnio-kawiarnia, wydawnictwo i galeria w jednym – Lokator przy ul. Mostowej na Kazimierzu, w 2014 wzbogacony o filię po drugiej stronie rzeki, w dzielnicy Podgórze.