Chcą być uniwersalni, otwarci na każdego widza, także i takiego, który ma niewiele wspólnego z tą dziedziną teatru. Będzie edukacja muzyczna w nowej odsłonie, współpraca z artystami z Ukrainy, duże nazwiska oraz premiery spektakli nieoczywistych dla sceny operowej. Taki sezon artystyczny zapowiada nowy dyrektor Opery Krakowskiej.
Reklama
Profesor Piotr Sułkowski, krakowianin, przez 11 ostatnich lat był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Mazursko – Warmińskiej w Olsztynie. W czasie jego kadencji ta muzyczna instytucja osiągnęła wysoki poziom artystyczny i wyraźnie wyróżniła się na kulturalnej mapie Polski. Od września tego roku, po niekwestionowanej wygranej w konkursie, będzie szefował Operze Krakowskiej.
Mrożek dzisiaj szczególnie aktualny
Pierwszy sezon pod nową dyrekcją Opera rozpocznie 19 i 20 listopada „Tangiem” według dramatu Sławomira Mrożka. Jest to realizacja Warszawskiej Opery Kameralnej, która zagości w Krakowie. Libretto skomponował Michał Dobrzyński, a wyreżyserował Maciej Wojtyszko.
">Tango< Mrożka jest dzisiaj bardzo aktualne i stanowi wymarzony temat, by go przełożyć na język opery. To będzie umiejętne połączenie współczesnego warsztatu kompozytorskiego uwzględniającego specyfikę literackiego pierwowzoru." – rekomendowała to przedstawienie Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.
Reklama
Dla najmłodszych melomanów
Również w listopadzie scena przy ulicy Lubicz ma wyjątkową pozycję dla dzieci. Będzie to "Bajka o rybaku i złotej rybce". Suitę baletową z udziałem uczniów Studia Baletowego stworzyła m. in. Olena Leonova, pianistka, kompozytorka i pedagog z Kijowa.
Druga listopadowa premiera dla najmłodszych melomanów ma także silne związki z Ukrainą. Spektakl "Tajemnice rękawiczki. Opowieść o Smoku Wawelskim" jest realizowany w ramach projektu „Solidarna Polska”. To dwujęzyczne wydarzenie integracyjno-edukacyjne w języku polskim i ukraińskim.
W spektaklu opartym na polskiej legendzie o Smoku Wawelskim i ukraińskiej legendzie o rękawiczce wystąpią artyści z obydwu krajów oraz uczniowie Studia Baletowego.
W grudniu natomiast dla dzieci wystawiona zostanie "Pora jeziora. Warmińska opowieść wigilijna", czyli musical inspirowany folklorem Warmii i Mazur.
Jak się nietrudno domyślić, to inspiracja płynąca z dotychczasowego miejsca pracy artystycznej dyrektora Sułkowskiego. Będzie to więc gościnna realizacja Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej z Olsztyna na deskach Opery Krakowskiej.
Reklama
Wspaniałe głosy i głośne światowe nazwiska
Z końcem roku 2022 czeka na widzów operowych klasyka tego gatunku, zapowiada dyrektor Piotr Sułkowski:
"Ten tytuł świetnie znacie. To „Tosca” Pucciniego. Do tej realizacji zaprosiliśmy oprócz naszych wspaniałych artystów, także tych, którzy biją rekordy popularności na całym świecie. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy podążają za głośnymi nazwiskami, po Polsce i poza nią, będą mogli przychodzić do Opery Krakowskiej, żeby usłyszeć te wspaniałe głosy tutaj. A nasi artyści będą wyjeżdżać na sceny zagraniczne."
Soliści o międzynarodowym rozgłosie, którzy zaśpiewają w „Tosce”, to: Ewa Vesin, Giorgi Sturua i Mikołaj Zalasiński.
Cracow Youth Opera
Nowy dyrektor Opery w Krakowie podkreśla, że dużą wagę przykłada do edukacji. Ma w tym cel, wynikający z jego doświadczenia jako pedagoga.
"Bez tego nie mielibyśmy szans na kontynuację dobrze przygotowanego odbiorcy. Zdecydowałem o stworzeniu przy Operze profesjonalnego Studia Operowego. To będzie trzecie ogniwo, ponieważ mamy już Studio Baletowe i Chór Dziecięcy. Teraz będziemy mogli przygotowywać wyjątkowych młodych wokalistów do kariery na scenie. Przez dwa sezony będą się uczyć u naszych mentorów jak talent przełożyć na sukces. Po to, żeby kiedyś wyszli z Opery Krakowskiej tak wspaniali artyści jak Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień czy Aleksandra Kurzak, którzy będą potem w świecie mówili – „Zaczynaliśmy w Krakowie”.
Reklama
„Wanda” i „Kopernik”
2023 rok otworzy wyjątkowy spektakl „Wanda” Joanny Wnuk-Nazarowej. Ta opera poświęcona legendarnej polskiej władczyni, na podstawie oratorium scenicznego Cypriana Kamila Norwida, jest pierwszą operą w katalogu kompozytorki, byłej minister kultury i sztuki. „Wanda” zabrzmi na scenie przy ulicy Lubicz 1 i 2 kwietnia.
Sezon 2022/2023 zamknie „Kopernik”. Opera ta ma uczcić 550-lecie narodzin i 480-lecie śmierci Mikołaja Kopernika. Stylistycznie będzie to eklektyczny spektakl - połączenie opery, musicalu i operetki, tak, żeby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. W tym spektaklu zobaczymy Mikołaja Kopernika nie tylko jako naukowca, ale i człowieka.
Opera Krakowska pod nową dyrekcją chce udowodnić, że nie jest skostniałą i zamkniętą we własnym hermetycznym świecie instytucją, że idzie z duchem czasu i może przyciągnąć do siebie zupełnie nowego widza.