W czwartek wernisaż dla wybranych, od piątku wystawa dostępna dla każdego. Ponad 30 prac wielkiej gwiazdy malarstwa epoki art déco, najdroższej polskiej artystki w historii Tamary Łempickiej można zobaczyć w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
Łempicka urodziła się w Warszawie w 1898 r. jako Tamara Rozalia Gurwik-Górska, nazwisko Łempicka przyjęła po pierwszym mężu. W 1917 roku wyjechała do Paryża, po wybuchu II Wojny Światowej wyemigrowała do USA.
To tam zrobiła największą karierę. Była znana nie tylko ze swojego malarstwa, ale też licznych skandali. Jej obrazy na aukcjach w Nowym Jorku i Londynie osiągają ceny kilkukrotnie wyższe niż jakiegokolwiek innego polskiego artysty. Najdroższe dzieło zostało sprzedane za ponad 16 milionów funtów, czyli ponad 80 milionów złotych.
Na wystawie w MNK znajdują się obrazy pochodzące z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ekspozycja pokazuje dzieła powstałe od lat dwudziestych do pięćdziesiątych.
Reklama
Od powszechnie znanych obrazów portretowych oraz aktów, które są dzisiaj symbolem malarstwa epoki art déco, poprzez dzieła o tematyce zaangażowanej społecznie, martwe natury, aż do mało znanych publiczności obrazów abstrakcyjnych.
Na wystawie można też zobaczyć fotograficzne portrety Łempickiej wykonane przez wybitnych fotografów.
Wystawę „Łempicka” można będzie oglądać w Muzeum Narodowym do 12 marca 2023 roku.