18 unikalnych krakowskich witraży zostało skopiowanych i umieszczonych na podświetlonych konstrukcjach na Plantach. Wiele z tych dzieł na co dzień jest niedostępnych. Wystawa "Kraków miasto witraży" ma przypomnieć ponad stuletnią tradycję, którą współtworzyli m.in. Wyspiański i Mehoffer.
Reklama
Ekspozycję przygotowała Pracownia i Muzeum Witrażu. Wystawa jest częścią obchodów 120-lecia instytucji i wpisuje się w ogłoszony przez UNESCO Rok Szkła 2022.
Pracownia i Muzeum Witrażu to bezpośredni spadkobierca działającego od 1902 roku Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński. Swoje dzieła tworzyli tam najwybitniejsi artyści Młodej Polski: Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Wojciech Jastrzębowski, Henryk Uziembło, Karol Frycz i wielu innych.
Wystawa przypomina monumentalne dzieła, jak choćby "Bóg Ojciec" Wyspiańskiego z bazyliki Franciszkanów, ale też odkrywa ukryte na co dzień witraże, zdobiące krakowskie klatki schodowe i dziedzińce.
Reklama
Podświetlane gabloty umieszczone na kolejnych latarniach wzdłuż Plant prezentują najciekawsze witraże, podpisy umieszczone pod reprodukcjami pozwalają zapoznać się z historią poszczególnych obiektów i dokładniej zrozumieć ich treść.
Wystawa prezentowana będzie na Plantach do końca roku.