Efekty renowacji bazyliki Cystersów w Mogile potrafią zachwycić i zaskoczyć. Teraz w opactwie mogilskim otwarto Muzeum Kultury i Duchowości Cystersów wraz z Biblioteką. To jeden z elementów przygotowań do przyszłorocznego jubileuszu 800-lecia obecności mnichów cysterskich w Mogile.
Reklama
Muzeum mieści się w skrzydle południowym klasztoru w domu opata i w dawnym przeoracie, w których zakończono trwające od kilku lat prace budowlane i konserwatorskie. W salach muzealnych pokazano w sposób nowoczesny historię zakonu cystersów na świecie, przede wszystkim jednak w kraju - zwłaszcza w Mogile, gdzie opactwo ufundował w 1222 r. biskup Iwo Odrowąż.
Z gromadzonej przez wieki wielotysięcznej biblioteki oraz archiwum klasztornego zaprezentowano wybrane księgi i rękopisy. Obok przedmiotów sztuki złotniczej pokazano także szaty liturgiczne z końca XVII wieku, które według tradycji klasztornej były darem króla Jana III Sobieskiego.
Tu na własne oczy można zobaczyć, jak wyglądało życie zamkniętych za murami zakonników, w czasach, gdy ziemia była centralnym punktem wszechświata wokół którego krążyły gwiazdy, a podstawowym życiowym motto było memento mori.
Reklama
W trakcie prac w Mogile archeolodzy odnaleźli m.in. zapomniane kanały, klatkę schodową i piec… centralnego ogrzewania. Bo średniowiecze wcale nie było spowite mrokami aż tak wielkimi, jak nam się wydaje, a Cystersi w całej Europie stanowili technologiczną awangardę.
Warto również zwrócić uwagę na odnowione freski na sklepieniach i ścianach nawy głównej, które odzyskały oryginalne kolory fresku z czasów Stanisława Samostrzelnika, najwybitniejszego malarza polskiego Renesansu.
Reklama