Na ulicach Krakowa pojawili się miesiąc temu, pracują głównie wieczorami i w nocy i nade wszystko pomagają turystom. Okazuje się, że są również bardzo skuteczni w przypadku interwencji związanych zakłócaniem ciszy nocnej i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych.
Reklama
Mowa o City Helpers, czyli pomocnikach miejskich. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i odwiedzających. City Helpers pracują od czwartku do soboty w godz. 18.00–2.00, a w niedzielę w godz. 12.00–20.00 na Starym Mieście i Kazimierzu.
Jak relacjonują pomocnicy miejscy, głównie spotykają się z prośbami o udzielanie informacji turystycznej. Pytania dotyczą ekspozycji muzealnych, koncertów odbywających się w mieście, wydarzeń, ale również logistyki i przemieszczania się po mieście. Duża część pytań dotyczy również gastronomii i zakupów.
Doskonale sprawdza się rowerowy punkt mobilny. Po godz. 22.00 rozpoczynają się interwencje związane z zakłócaniem ciszy nocnej i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych.
Reklama
City Helpers mają bezpośredni kontakt ze Strażą Miejską, ale jak się okazuje, w większości wypadków wystarczy, że poproszą o właściwe zachowanie w miejscach publicznych. Ich prośby są bardzo skuteczne. Jak informuje Urząd Miasta około 70-80 proc. upominanych osób zaprzestaje naruszeń.
W lipcu City Helpers udzielili informacji turystycznej 1311 osobom. Interweniowali w sprawach zakłócania porządku (np. zakłócanie spokoju, picie alkoholu w miejscach publicznych) 427 razy.
Udzielili pomocy 265 osobom, odnotowali łamanie zasad Parku Kulturowego 546 razy. 56 interwencji wymagało pomocy Straży Miejskiej.
City Helpers mają być wsparciem dla budowania odpowiedniego wizerunku Krakowa: gościnnego, otwartego, ale też komunikującego reguły współużytkowania najcenniejszej przestrzeni miasta. Hasłem przewodnim projektu jest fraza „How can I help you? / Jak mogę Ci pomóc?”
Reklama
Projekt City Helpers ma charakter pilotażowy i jest częścią działań przewidzianych do realizowania w ramach „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028”.
Akcja jest elementem inicjatywy #RespectKrakow (tł. Szanuj Kraków) podjętej przez Wydział ds. Turystyki we współpracy z Pełnomocnikiem Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Nadzór nad projektem City Helpers sprawuje Krakowskie Forum Kultury.