Pamiętacie Muzeum Hebla w podkrakowskich Przybysławicach, stworzone przez zakochanego w Polsce i Polce Austriaka? Dzisiaj to miejsce rozbrzmiewa też muzyką i jest idealną propozycją na jednodniowy lub popołudniowy wypad mikroturystyczny. W najbliższą sobotę (7 sierpnia) odbędzie się tu wyjątkowy koncert.
Reklama
Przybysławic ci u nas w Polsce dostatek, ale te, o których mowa, znajdują się w gminie Zielonki, kilkanaście kilometrów na północ od centrum Krakowa. Przy ulicy Stoczki 21 ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Barwy Ziemi.
To tam z grantu dla młodych organizacji pozarządowych powstało Muzeum Hebla. Zobaczycie w nim pokaźną kolekcję narzędzi pracy sprzed epoki mechanizacji, głównie hebli – stąd nazwa. Dzieci uczestniczą tu w warsztatach stolarskich połączonych z artystycznymi. Ale to nie wszystko.
Muzeum Hebla to część całego obiektu, który jest odnowionym oryginalnym domem z tej okolicy, wybudowanym tuż po wojnie. Znalazła tu swoje miejsce Galeria Barwy Ziemi i malarskie atelier. Od tego sezonu Stowarzyszenie organizuje też koncerty na kameralnej scenie, która mieści się w dawnej stodole. Można by ją określić modnym dziś słowem „zrewitalizowana”.
Reklama
To niezwykłe miejsce, położone w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, które mieszkańcy Krakowa mają właściwie za rogiem, zaprasza w najbliższą sobotę 7 sierpnia na koncert z cyklu Lato z Muzyką Świata. „Sounds of the Orient” – będzie to muzyczna podróż przez Indie oraz Syrię, dokąd sięgają korzenie dwóch niezwykłych muzyków - Wassima Ibrahima oraz Michaela Jonesa.
Ich artystyczne ścieżki spotkały się kilka lat temu w Krakowie i tak powstał duet Echoes of Peace.
Wassim Ibrahim urodził się w stolicy Syrii - Damaszku. Grać zaczął jako sześciolatek na flecie i oud, uważanym za przodka lutni. Dzisiaj jest mistrzem gry na tym instrumencie. Studia muzyczne rozpoczął w swoim rodzinnym mieście, a po przyjeździe do Polski, kontynuował na Akademii Muzycznej w Krakowie i tutaj uzyskał tytuł doktora kompozycji muzycznej.
Reklama
Jego utwory były wykonywane na festiwalach w Europie i poza jej granicami. Występuje także w wielu krajach grając na oud. Jest również artystą śpiewającym oraz dyrygentem krakowskiego chóru „Kontakt”. To zespół zawodowych artystów oraz amatorów z bliższych i dalszych zakątków Europy i świata.
Michael Jones, pochodzi z Anglii, ale ma korzenie hinduskie, polskie, ukrańskie, irlandzkie i walijskie. Gra na altówce, skrzypcach klasycznych, elektrycznych i hinduskich oraz śpiewa.
Występował m. in. z takimi artystami, jak Nigel Kennedy, T Love, Sidney Polak, Marek Stryszowski. Współpracował z Fiolką Najdenowicz przy jej albumie „Fiolka” oraz grał partie hinduskich skrzypiec do filmu „Wiedźmin”. Obecnie koncertuje z Grażyną Łobaszewską, Natalią Kukulską i Darią Zawiałow w projekcie „Cohen i kobiety”.
Reklama
7 sierpnia o godzinie 18.00 na scenie muzycznej Galerii Barwy Ziemi zabrzmią dźwięki Orientu oraz własne kompozycje muzyczne artystów. Improwizacja, która jest nieodłączną częścią ich koncertów, zawsze zaskakuje i porusza zgromadzoną publiczność. To etniczna wędrówka pełna dźwięków, rytmu, głosów oraz niezwykłych instrumentów, takich jak arabska lutnia oud czy hinduskie skrzypce ravanhuta.