Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa jako jedyna instytucja z Polski, otrzymał wyróżnienie podczas gali European Museum of the Year Award – najważniejszych nagród muzealnych w Europie. Dostępny dla zwiedzających magazyn muzealny jest pionierskim przedsięwzięciem w Polsce, na świecie nieliczne instytucje zdecydowały się na takie rozwiązanie.
European Museum of the Year Award to coroczny konkurs, którego stawką jest tytuł Europejskiego Muzeum Roku. 6 maja 2021 roku odbyła się podwójna (w ubiegłym roku nagrody nie przyznano z powodu epidemii) gala finałowa konkursu.
Europejskim Muzeum Roku 2020 został Stapferhouse z Lenzburga (Szwajcaria), a nagrodę główną za rok 2021 zdobyło Muzeum Historii Naturalnej w Lejdzie (Holandia).
W gronie 88 zgłoszonych do konkursu instytucji było siedem polskich muzeów: Muzeum Warszawy, Muzeum Miejskie w Żorach, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach, Centrum Historii Zajezdnia (za rok 2020) oraz Thesaurus Cracoviensis oddział Muzeum Krakowa i Muzeum Książąt Czartoryskich, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (za rok 2021).
Reklama
Oprócz nagrody głównej w trakcie zdalnej gali „wręczono” także wyróżnienia dla 13 muzeów europejskich (7 za 2020 rok, 6 za 2021 rok). Jedno z wyróżnień otrzymał oddział Muzeum Krakowa - jako jedyna instytucja z Polski.
Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Wyjątkowość tego oddziału Muzeum Krakowa polega na udostępnieniu przestrzeni zwiedzającym, którzy nie tylko mogą zobaczyć do tej pory niewystawiane muzealia, ale również mają możliwość poznania tajników konserwacji zabytków.
Na takie rozwiązanie zdecydowały się nieliczne instytucje na świecie, a w Polsce jest to rozwiązanie nowatorskie. Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom.
W krakowskim Skarbcu można zobaczyć eksponaty przez lata gromadzone w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, które nie są prezentowane na wystawach stałych, a tylko okazjonalnie pojawiają się na wystawach czasowych.
Obejrzeć więc można malarstwo, grafikę, numizmaty, militaria, szopki krakowskie, rzemiosło artystyczne, meble.
Reklama
W magazynach przygotowano również specjalną salę multimedialną, gdzie zwiedzający mogą przeglądać zdigitalizowaną część muzealnej kolekcji, przygotowaną w ramach projektu Cyfrowy Thesaurus.