Portret, autoportret, biografia, książka, film, spektakl, wystawa, czyli... wyjątkowy konkurs "Portrety" organizowany przez miesięcznik "Kraków", miasto Kraków oraz "Fundację Świat ma Sens". Każdy z nas może mieć wpływ na to, kto zostanie jednym z laureatów.
Reklama
W konkursie wybierane są w najlepsze, najciekawsze dzieła opowiadające biografie ludzi, społeczności, a nawet miejsc. I to zarówno książki, jak i filmy, a także spektakle czy wystawy. (W pierwszej, ubiegłorocznej edycji Nagrodę Jury odebrała Monika Sznajderman za „Pusty las”, a Nagrodę Czytelników - Agnieszka Dauksza za „Jaremiankę”).
Są dwie nagrody główne, dwie statuetki autorstwa Marka Stankiewicza i dwa czeki – każdy po 15 tysięcy złotych: Nagroda Czytelników Miesięcznika „Kraków” (ufundowana przez Miasto Kraków) i Nagroda Jury (ufundowana przez firmę Consultronix).
Tę pierwszą wybierają Czytelnicy, głosując do 14 marca włącznie na jeden z tytułów z listy „złotej dwudziestki” na stronie https://www.miesiecznik.krakow.pl/konkurs-portrety-2020/
Natomiast Jury Konkursu (Anna Barańska, przewodniczący jury - Artur Więcek “Baron” , Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Katarzyna Jakubowiak, Krzysztof Jakubowski, Janusz Paluch, Magda Huzarska-Szumiec, Edyta Wiśniowska i Krzysztof Zajas) już wybrało finałową trójkę, z której jeden tytuł otrzyma Nagrodę Jury (dwa pozostałe – otrzymają wyróżnienia po 3,5 tysiąca złotych i również pamiątkowe statuetki)
Są to (alfabetycznie):
Marek Gajczak: film „Dom Literatów, czyli kartoteka zebrana”, Kraków Film Klaster
Izolda Kiec: książka „Ginczanka”, wydawnictwo Marginesy
Adam Leszczyński: książka „Ludowa historia Polski”, wydawnictwo W.A.B.
Kto ostatecznie uzyska najwyższą ocenę jury, a kto najwięcej głosów czytelników – dowiemy się 20 marca. Transmisja na profilu miesięcznika "Kraków" na FACEBOOK-u.