Zgodnie z decyzją rządu już 12 lutego jest możliwe ponowne otwarcie teatrów. Dla wszystkich miłośników sztuki to doskonały moment, żeby zobaczyć ulubione spektakle na żywo. Jakie przedstawienia czekają na widzów w krakowskich teatrach?
Reklama
Czechow i Mrożek w Teatrze STU
Teatr STU przygotował trzy wyjątkowe sztuki o różnorodnej tematyce i problemach. „Trzy siostry” to dramat Antona Czechowa opowiadający o losach trzech sióstr, które nie mogą odnaleźć szczęścia w miłości. „Firma dziękuje” to natomiast czarna komedia o współczesnym „wyścigu szczurów” i świecie, którym rządzi bezduszny System, a „Ci, co mnie niosą” to nieinscenizowane wcześniej opowiadanie Sławomira Mrożka pełne refleksji na temat ludzkiej egzystencji.
Sześć wyjątkowych spektakli w Teatrze Słowackiego
Teatr Słowackiego przedstawia równie interesujący repertuar. Na deskach teatralnych wystawionych zostanie aż sześć spektakli. Między innymi „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” – opera komediowa, śpiewogra inspirowana Mozartem i jego Uprowadzeniem z Seraju i Czarodziejskim fletem, „Spóźnione odwiedziny” poruszające temat wykluczenia, hejtu w Internecie oraz samobójstwa, czy „Smok!” przenoszący widza w świat mitologii słowiańskiej.
Reklama
Science fiction w Teatrze Łaźnia Nowa
Teatr Łaźnia Nowa oferuje natomiast tylko dwa przedstawienia, lecz o wyjątkowym charakterze. Pierwsze z nich, „Lem vs. P.K. Dick”, ukazuje przecięcie się losów wybitnych pisarzy science fiction, którzy wciąż stanowią inspirację dla wielu współczesnych twórców. Drugie, „Autobiografia na wszelki wypadek”, to próba stworzenia życia „na brudno”, z wszystkimi lękami i trudnościami – po to, by spojrzeć na nie z obiektywnej strony oraz uniknąć popełnienia przeszłych błędów w przyszłości.
Oprócz tego w Teatrze Nowym Proxima znajdziemy spektakle, które z jednej strony przeniosą widza do czasu świetności przedwojennego kabaretu („Dziś Wielka Rewia”), a z drugiej ukażą nietypowe historie kobiet, które żałują, że zostały matkami oraz z pełną świadomością weszły w świat prostytucji i pornografii („Kobiety objaśniają mi świat”).
Niesamowite skarpetki w Teatrze Groteska
Natomiast Teatr Groteska w najbliższym czasie planuje wystawić przedstawienie skierowane przede wszystkim do młodszych widzów. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” to wielowątkowa opowieść dla dzieci o lekkim zabarwieniu kryminalnym, prezentująca historie zaginionych po praniu skarpetek.
„Podróże Guliwera" w Teatrze Starym
Wśród repertuaru Teatru Starego również odnajdziemy interesujące spektakle. „Podróże Guliwera" to sztuka o charakterze filozoficznym, która pyta o wartość i wielkość człowieka we wszechświecie. „Paw Królowej" porusza problem marzenia o sławie, a „Savannah Bay” prezentuje zagadnienie pamięci, pełnej wielu nieuporządkowanych wydarzeń i wspomnień.
I na koniec, Teatr Ludowy przygotował dla swoich widzów dwie komedie. „Boską”, która przedstawia życie sławnej, pozbawionej talentu, ale bogatej śpiewaczki oraz „Akt równoległy” opowiadający o trudach pierwszego romansu pozamałżeńskiego.
Teatr Bagatela natomiast informuje, że „przygotowuje się do wznowienia działalności” od 4 marca.