W WOLNYM CZASIE

Przerażająca cisza wśród mumii, ale wypatrujemy jaskółek normalności

opublikowano: 9 MAJA 2020, 01:00autor: Sylwia Pyzik
Przerażająca cisza wśród mumii, ale wypatrujemy jaskółek normalności

Kraków powoli budzi się do życia, a wraz z nim – miejskie życie kulturalne. Muzea, galerie i biblioteki przygotowują się do ponownego otwarcia i bezpiecznego funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Teoretycznie jest to możliwe już od 4 maja, ale wdrożenie obostrzeń, które zapewnią zwiedzającym bezpieczeństwo, potrwa znacznie dłużej. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, ale też wypatrywać pierwszych jaskółek normalności.

Reklama

 Na Rajskiej bez spaceru między regałami

- Bardzo tęsknimy za naszymi użytkownikami i chcielibyśmy zobaczyć się z nimi jak najszybciej. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie zarówno pracowników jak i czytelników, zatem data 4 maja to start ostatniego etapu przygotowania instytucji do przyjęcia użytkowników, a nie jej otwarcia – wyjaśniał Jerzy Woźniakiewicz, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Procedury są już gotowe, teraz trwa ich wdrażanie, część pracowników biblioteki wróciła już w tym celu do pracy stacjonarnej.

Na czym będą polegać nowe zasady? W holu powstanie Stanowisko Zwrotów, a w szatni Centralny Magazyn Kwarantanny Materiałów Bibliotecznych, do którego na 12 dni będą trafiać zwracane książki. W wypożyczalniach zostaną przygotowane osłonięte przegrodami stanowiska wypożyczeń. O spacerze pomiędzy regałami musimy na razie zapomnieć – każda książka, której byśmy dotknęli, musiałaby zostać skierowana na przymusową kwarantannę, a tego przecież żadnej lekturze nie życzymy!

Książki będzie można zamawiać przez katalog internetowy lub telefonicznie. Wkrótce więc znów będzie można książkę oddać i wypożyczyć nową, ale na ponowne otwarcie czytelni jeszcze nie ma co liczyć. Tymczasem warto odwiedzić bibliotekę choćby wirtualnie – zapisy dyskusji, debat i spotkań autorskich są dostępne m.in. w mediach społecznościowych.

Przerażająca cisza wśród mumii

Choć muzeum pozostaje zamknięte, to ze względu na dobro zabytków część pracowników musiała być w pracy prawie codziennie. – Instytucja funkcjonuje, choć nie mamy gości. Ta cisza jest przerażająca i nienaturalna. U nas zawsze słychać gwar. Z jednej strony z wystaw, z drugiej strony z ogródka dla dzieci. Teraz wchodzi się na wystawę egipską, włączają się światła przez fotokomórkę i mumie są same. One nie były tak długo same od momentu, w którym je wykopaliśmy... to jest smutny widok. Obecnie pracujemy rotacyjnie, ale po ostatnich wieściach zrobiło się optymistycznie. Ludzie są zadowoleni, że przyszli do pracy – opowiada Life in Kraków dr hab. Jacek Górski, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Kiedy więc w muzeum znów zapanuje gwar? –  Nasza sytuacja jest specyficzna. Jak tylko otrzymamy zgody od sanepidu na nowe regulaminy, to otworzymy nasz ogród, wystawę i park w Branicach oraz podziemia kościoła św. Wojciecha. Jesteśmy na to przygotowani. Natomiast w całym budynku muzeum wymieniamy teraz instalację centralnego ogrzewania – to jest olbrzymia robota, mamy do wymiany dwa i pół kilometra rur i 273 grzejniki. Tu nastąpiło szczęście w nieszczęściu, bo i tak zakładaliśmy, że będziemy zamknięci przez część roku ze względu na remont. Mamy nadzieję, że muzeum, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otworzymy dla zwiedzających 1 września – wyjaśnia dr hab. Jacek Górski.

Informacji o otwarciu pierwszych oddziałów Muzeum Archeologicznego możecie spodziewać się w mediach społecznościowych i na stronie internetowej. Wszystko wskazuje, że nastąpi to lada dzień.

Reklama

Manggha zaprasza na nowe wystawy

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha już 12 maja wznawia swoją działalność stacjonarną. W wyniku tej decyzji udostępnione zostaną dwie nowe wystawy, które w związku z pandemią koronawirusa nie doczekały się swojej planowanej na marzec premiery. Ekspozycje „Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii” oraz „Araki / Tsujimura. Na granicy cienia” będziecie mogli podziwiać już od przyszłego tygodnia.

 Muzeum Narodowe nie traci dobrego humoru

Pierwsza informacja dotycząca ponownego otwarcia pojawiła się już 30 kwietnia: „Zadajecie pytania związane z komunikatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczącym ponownego otwarcia instytucji kultury po 4 maja. Odpowiadamy: w poniedziałek jak zawsze - nieczynne”  - napisali na swoim profilu na Facebooku.

Muzeum jest obecnie na etapie pozyskiwania certyfikatów sanitarnych, w planie ma stopniowe otwieranie kolejnych oddziałów, jak piszą: „spokojnie, po kolei”. Priorytetowo został potraktowany oddział w Sukiennicach, który zostanie otwarty już 9 maja. Następnie przyjdzie pora na Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego i Dom Józefa Mehoffera.

O Pawlionie Czapskiego (z archiwum)

 Spacer po wzgórzach wawelskich jest już możliwy

Władze Zamku Królewskiego na Wawelu zdecydowały, że pierwszej kolejności dla zwiedzających zostaną udostępnione tereny wzgórza, czyli oba dziedzińce: zewnętrzny i arkadowy oraz dodatkowo – ogrody renesansowe. Wejść na wzgórze można przez bramy: Bernardyńską i Herbową od 6:00 do 19:00.

Galeria: Częściowy koniec kwarantanny na Wawelu, dziedzińce otwarte (id: 639)


Z kolei wejście i wyjście z ogrodów prowadzi przez tzw. bramę Austriacką. W ogrodach będą obowiązywały obostrzenia – zwiedzać można tylko indywidualnie, bez przewodnika i w dni bezdeszczowe, maksymalnie przez 30 minut. W ogrodach może przebywać równocześnie maksymalnie 60 osób, w tym 15 na tarasie górnym.

Zwiedzający będą musieli zachować odpowiedni dystans i uzbroić się w środki ochrony, które nie będą zapewniane przy wejściu na teren ogrodów. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji zwiedzania, ale z jest co podziwiać. 

Galeria: Ogrody zostały otwarte, tu też musisz w maseczce... (id: 638)

W kolejnych etapach ponownego otwarcia Zamku przywracane będą wejścia do ekspozycji stałych, z ogłoszonymi już wcześniej dodatkowymi gabinetami: Holenderskim, Włoskim i Kolekcjonera.

Muzeum Krakowa – najpierw otwarcie Barbakanu i Murów Obronnych

Trwają przygotowania do ponownego otwarcia pierwszych oddziałów Muzeum Krakowa. Barbakan i Mury Obronne znajdują się na otwartej przestrzeni, można w nich w pełni kontrolować ruch zwiedzających, co czyni je względnie bezpiecznymi – zostaną udostępnione jako pierwsze, już 9 maja.

„Już teraz cieszymy się, że ponownie będziemy mogli się z Państwem spotkać. Robimy wszystko, by mogło się to stać jak najszybciej i w jak największym zakresie. Ale bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników jest i będzie dla nas najważniejsze!” - podkreślają przedstawiciele Muzeum.

Cricoteka patrzy w przyszłość

- Wszyscy bardzo czekamy na powrót do normalności. Nie marnujemy jednak czasu i energii, i pracujemy już nad nowymi projektami. Jednym z nich jest  – planowany na koniec maja – „Spacerownik”, czyli spacer po Krakowie Tadeusza Kantora. Niebawem będziemy mogli zdradzić szczegóły – wyjaśnia Marzena Boniecka. Cricoteka również pracuje nad uzyskaniem zezwoleń sanitarnych. Wstępne założenia mówią o ponownym otwarciu na początku czerwca.

Czy zmieni się sama formuła zwiedzania? - Tego wymaga obecna sytuacja, np. udostępniając zwiedzającym naszą nową wystawę „Tadeusz Kantor. Widma”, będziemy zmuszeni wprowadzić ograniczoną iliczbę osób, która mogłaby ją oglądać w tym samym czasie. Decyzja ta podyktowana jest przede wszystkim troską o bezpieczeństwo gości, ale również specyfiką wydarzenia – obiekty będzie można oglądać, poruszając się po specjalnie przygotowanym podeście, który od początku był elementem wystawy. Zależy nam więc na bezpieczeństwie ludzi, ale i na jak najlepszym komforcie przeżywania tej ekspozycji. Pierwotnie planowaliśmy otwarcie „Widm” 3 kwietnia, ale z oczywistych przyczyn stało się to niemożliwe.

Szybka odpowiedź MOCAK-u

Bardzo szybko zareagowało Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, które ogłosiło datę planowanego otwarcia na 12 maja. Informację tę przekazano jednak z zastrzeżeniem, że ze względu na „konieczność porozumienia z inspektorem sanitarnym przed otwarciem instytucji planowany termin może ulec zmianie”. MOCAK Biblioteka MOCAK-u i MOCAK Cafe pozostają zamknięte do odwołania. Muzeum podkreśla także, że przyszłych zwiedzających, będzie obowiązywał nowy regulamin.

Reklama

Krakowskie instytucje kultury ostrożnie, choć z zapałem przygotowują się na ponowne otwarcie. Tęsknota za obcowaniem z dziedzictwem musi chwilowo ustąpić miejsca zdrowemu rozsądkowi, w końcu – najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Szanowny Użytkowniku,

Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.
Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się na poniższe.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:

§1. Postanowienia Ogólne

 1. Administratorem danych jest Inpress Sp. z o.o. Ochrona danych odbywa się zgodnie z wymogami powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a ich przechowywanie ma miejsce na zabezpieczonych serwerach.
 2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
  Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”,  „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
 3. Szanujemy prawo do prywatności i dbamy o bezpieczeństwo danych. W tym celu używany jest m.in. bezpieczny protokół szyfrowania komunikacji (SSL).
 4. Dane osobowe podawane w formularzu na stronie https://lifeinkrakow.pl/dodaj-wydarzenie są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.

§2. Administrator Danych

 1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
 2. Dane osobowe przetwarzane są:
  1. zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
  2. zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
  3. w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
  4. w zakresie i celu niezbędnym do wypełnienia uzasadnionych interesów (prawnie usprawiedliwionych celów), a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą:
   1. w zakresie i celu zgodnym z wyrażoną przez Ciebie zgodą jeżeli skorzystałeś z formularza na stronie https://lifeinkrakow.pl/dodaj-wydarzenie.
 3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem) ma prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: biuro@inpress.net.pl.
 4. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko w zakresie na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
 5. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
 6. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
 7. Usługodawca nie udostępniania danych osobowych innym podmiotom aniżeli upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa.
 8. Wdrożyliśmy pseudonimizację, szyfrowanie danych oraz mamy wprowadzoną kontrolę dostępu dzięki czemu minimalizujemy skutki ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa danych.
 9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.

§3. Pliki cookies

 1. Witryna lifeinkrakow.pl używa cookies. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Cookies ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn.
  Gromadzone informacje dotyczą adresu IP, typu wykorzystywanej przeglądarki, języka, rodzaju systemu operacyjnego, dostawcy usług internetowych, informacji o czasie i dacie, lokalizacji oraz informacji przesyłanych do witryny za pośrednictwem formularza kontaktowego.
 2. Zebrane dane służą do monitorowania i sprawdzenia, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszych witryn, aby usprawniać funkcjonowanie serwisu zapewniając bardziej efektywną i bezproblemową nawigację. Monitorowania informacji o użytkownikach dokonujemy korzystając z narzędzia Google Analitics, które rejestruje zachowanie użytkownika na stronie.
  Cookies identyfikuje użytkownika, co pozwala na dopasowanie treści witryny, z której korzysta, do jego potrzeb. Zapamiętując jego preferencje, umożliwia odpowiednie dopasowanie skierowanych do niego reklam. Stosujemy pliki cookies, aby zagwarantować najwyższy standard wygody naszego serwisu, a zebrane dane są wykorzystywane jedynie wewnątrz firmy w celu optymalizacji działań.
 3. Na naszej witrynie wykorzystujemy następujące pliki cookies:
  1. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu;
  2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;
  3. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu;
  4. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
  5. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
 4. Użytkownik w każdej chwili ma możliwość wyłączenia lub przywrócenia opcji gromadzenia cookies poprzez zmianę ustawień w przeglądarce internetowej. Instrukcja zarządzania plikami cookies jest dostępna na stronie
  http://www.allaboutcookies.org/manage-cookies

Dodatkowe dane osobowe, jak adres e-mail, zbierane są jedynie w miejscach, w których użytkownik wypełniając formularz wyraźnie wyraził na to zgodę. Powyższe dane zachowujemy i wykorzystujemy tylko do potrzeb niezbędnych do wykonania danej funkcji.

Pełna informacja