Teoretycznie od poniedziałku 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie. W praktyce nie jest to takie łatwe, wręcz niemożliwe
Reklama
Po pierwsze do wznowienia działalności potrzebne jest też stosowne rozporządzenie Rady Ministrów, znoszące dotychczasowy zakaz prowadzenia działalności przez biblioteki, muzea i galerie, a na razie usłyszeliśmy ustne zapowiedzi. Po drugie, zanim instytucje się otworzą, muszą opracować zasady bezpieczeństwa potrzebne do wznowienia działalności i uzyskać zgodę służb sanitarnych. Spełnienie tych wymogów do poniedziałku jest niemożliwe, choćby ze względu na długi weekend.

Na początek, 7 maja mogą zostać uruchomione wybrane filie Biblioteki Kraków, w sumie 26 placówek. Każda z otwieranych filii będzie funkcjonować w systemie dwuzmianowym, tj. od 8.30 do 19.00, z godzinną przerwą techniczną na dezynfekcję i zmianę pracowników.
Muzeum Krakowa informuje, że w połowie przyszłego tygodnia planowane jest otwarcie Barbakanu i Murów Obronnych, które w dużej części znajdują się na odkrytej przestrzeni i gdzie możliwe jest zorganizowanie jednokierunkowego ciągu zwiedzania. W drugim etapie muzeum zamierza otworzyć Celestat i Starą Synagogę – konstrukcja budynków i wysokie przestronne sale zwiększają przepływ powietrza, a co za tym idzie, bezpieczeństwo gości i pracowników.
Reklama
Trwają też prace nad przygotowaniem do otwarcia Muzeum Podgórza oraz Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid. Natomiast Thesaurus Cracoviensis i Wieża Ratuszowa będą prawdopodobnie ostatnimi oddziałami możliwymi do udostępnienia dla zwiedzających. Zachowanie obostrzeń związanych z epidemią będzie tam najtrudniejsze ze względu na konstrukcję Wieży Ratuszowej i jej niezwykle wąskie schody uniemożliwiające zachowanie dystansu.
O decyzjach poszczególnych placówek będziemy Was informować na bieżąco.