Przedstawienie Remigiusza Brzyka inspirowane legendarnym miniserialem telewizji duńskiej w reżyserii Larsa von Triera z 1994 roku. Akcja filmowego pierwowzoru rozgrywa się w kopenhaskim szpitalu.
Reklama
Jak mówi otwierający każdy odcinek narrator opowieści, teren pod nim to dawne mokradła, gdzie bielono płótna. Z czasem bielarzy zastąpili lekarze, naukowcy i najlepsza technologia. Być może pycha ich była zbyt wielka i nazbyt odżegnywali się od spraw duchowych, gdyż z czasem chłód i wilgoć zaczęły powracać.
– Gdy jest smutno płaczą dzieci,
a gdy jest żałoba płaczą dorośli.
A co gdy budynek płacze?
– Budynek płacze?
– Już dawno zaczął płakać.*
– To cudowne mieć do dyspozycji miejsce, które jest tak olbrzymie, że nie sposób go ogarnąć i gdzie dzieją się dziwne rzeczy – mówił von Trier.
W teatralnej wersji Remigiusza Brzyka tym olbrzymim trudnym do ogarnięcia miejscem akcji staje się... Stary Teatr. Przestrzeń konkretna – miejsce pracy zespołu artystycznego, technicznego, administracyjnego, scena, widownia, garderoby, korytarze. I symboliczna – ukształtowana przez dorobek artystyczny wielu pokoleń twórców. - To spektakl inspirowany niedawną sytuacją w Narodowym Starym Teatrze - mówi Remigiusz Brzyk, reżyser "Królestwa", pierwszej tegorocznej premiery najważniejszej krakowskiej sceny i drugiej za rządów Rady Artystycznej.
W serialu filmowym uduchowiona staruszka, pani Drusse, bardzo chętnie przyjmuje skierowania do szpitala – chce nawiązać kontakt z duchem dziewczynki, Mary, którego spotkała w windzie. Mary ujawnia się starszej pani, aby wyrządzona krzywda, została naprawiona.
Czego oczekuje od żywych duch w Starym Teatrze?*fragmenty scenariusza
OBSADA:
Bogdan Brzyski
Iwona Budner
Anna Dymna
Małgorzata Gałkowska
Roman Gancarczyk
Krzysztof Globisz
Mateusz Górski (AST)
Magda Grąziowska
Zygmunt Józefczak
Zbigniew W. Kaleta
Elżbieta Karkoszka (gościnnie)
Urszula Kiebzak
Zbigniew Kosowski
Radosław Krzyżowski
Michał Majnicz
Błażej Peszek
Łukasz Szczepanowski
Małgorzata Zawadzka
Krzysztof Zawadzki
TWÓRCY:
Remigiusz Brzyk: reżyseria
Tomasz Śpiewak: opracowanie i adaptacja
Iga Słupska, Szymon Szewczyk: scenografia / kostiumy
Jacek Grudzień: muzyka
Jacqueline Sobiszewski: reżyseria światła
Zbigniew S. Kaleta: inspicjent / sufler
Piotr Froń (AST): asystent reżysera
Tomasz Fryzeł (AST): asystent reżysera
- Reklama