Nieoczywista i subtelna opowieść o meandrach ludzkich wspomnień. Pamięć - najnowszy film Michela Franco - będzie można zobaczyć w poniedziałek, 8 kwietnia, podczas kolejnej odsłony cyklu Premiery Psychologiczne w Kinie Pod Baranami. Dyskusję po pokazie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.
Reklama
W kwietniu w cyklu Premiery Psychologiczne będzie można zobaczyć subtelny i wzruszający film Pamięć, który opowiada nieoczywistą historię dwojga outsiderów, zmagających się z własnymi wspomnieniami.
Sylvia jest prześladowana przez powracające wspomnienia o traumatycznej przeszłości. Saul zmaga się z poważną chorobą, utrudniającą zapamiętywanie. Ich niecodzienne spotkanie budzi niepokój, lecz jest też początkiem wzruszającej opowieści o poszukiwaniu miłości, nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach.
Za scenariusz i reżyserię Pamięci odpowiada pochodzący z Meksyku Michel Franco, którego wcześniejsze filmy (Opiekun, Nowy porządek, Sundown) można obejrzeć online w E-Kinie Pod Baranami. W rolach głównych wystąpili: zdobywczyni Oscara Jessica Chastain (Oczy Tammy Faye, Wróg numer jeden) oraz Peter Sarsgaard (Córka, Obywatel Jones), wyróżniony za swoją kreację nagrodą dla najlepszego aktora na festiwalu w Wenecji.
Jessica Chastain o pracy nad filmem: Trudno jest opowiadać o historiach dotyczących traumy, bolesnych doświadczeń z przeszłości. Tak wielu ludzi przeszło przez przerażające doświadczenia i znalazło sposoby, by iść naprzód. Jestem pewna, że prawie każdy zna osoby, które doświadczyły w swoim życiu bardzo mrocznych rzeczy. Przygotowując się do filmu, spędzam dużo czasu na tworzeniu historii postaci, które gram. Nawet jeśli nie ma to nic wspólnego z filmowymi scenami, tworzę tego typu opowieść, bo wtedy mogę być bliżej mojej bohaterki, mogę ją lepiej zrozumieć.
Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.
Premiery Psychologiczne to stały cykl Kina Pod Baranami, w ramach którego prezentowane są najnowsze i najciekawsze produkcje filmowe. Pokazom towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru filmów oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.