Muzea, galerie, teatry, mimo że zamknięte dla odwiedzających, nie zawiesiły swojej działalności – przeniosły ją do sieci.
Reklama
Instytucje kultury, choć formalnie zamknięte, nie zapominają o swoich odbiorcach i proponują różne inicjatywy w wersji on-line. Nie wychodząc z domu, możesz bezpiecznie uczestniczyć w kulturalnych przedsięwzięciach dostępnych za pomocą Internetu.
Krakowskie muzea
Muzeum Krakowa zaprasza do przeglądania zbiorów zawartych w Cyfrowym Thesaurusie, gdzie znajdziemy ponad 18 800 eksponatów z trzech bogatych muzealnych kolekcji, obejmujących starą fotografię krakowską, zbiory teatralne i zbiory graficzne.
W katalogu on-line Muzeum Fotografii w Krakowie znajdziemy kolekcje zdigitalizowanych zdjęć, a także plakaty, czasopisma i kalendarze.
Zamek Królewski na Wawelu oferuje wirtualne zwiedzanie Kolekcji Lankorońskich, a użytkowników Facebooka zaprasza do śledzenia akcji #przezdziurkęodklucza.
Muzeum Narodowe w Krakowie proponuje dzieła ze swojej kolekcji w wersji on-line, a także zachęca też do wirtualnego spaceru po swoich oddziałach.
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art zaprasza do e-galerii.
Nie wychodząc z domu, możemy również odwiedzać Wirtualne Muzea Małopolski, gdzie znajdziemy ponad 1000 zdigitalizowanych obiektów z 42 małopolskich muzeów. Są tu dostępne eksponaty w formie 3D i 2D, poświęcone im teksty, a także materiały audio przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących oraz nagrania w technice audiodeskrypcji.
Krakowskie teatry
Teatr Groteska proponuje akcję „Złap Groteskę w sieci” i zaprasza wszystkie dzieci na specjalne, internetowe spotkania. Każdego dnia w samo południe, na stronie internetowej teatru umieszczane będą najpopularniejsze piosenki ze spektakli granych w Grotesce, natomiast w najbliższy piątek teatr zaprasza na wspólne oglądanie „Brzydkiego kaczątka”.
Łaźnia Nowa zadbała o miłośników teatru udostępniając „Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego.
W mieście literatury nie powinniśmy zapominać o książkach. To może być dobry czas na nadrobienie zaległości w lekturach. Biblioteka Kraków przypomina o dostępie do cyfrowej biblioteki Wolne Lektury, w której można znaleźć klasykę literatury polskiej i światowej. E-booki i audiobooki z Wolnych Lektur można czytać on-line lub pobrać za darmo na dowolne urządzenie. Można też korzystać z wirtualnej czytelni IBUK Libra.