Zmysłowa i prowokacyjna opowieść miłosna, jakiej jeszcze na ekranach nie było. Nagrodzony na Festiwalu Sundance film "Powoli" (reż. Marija Kavtaradze) będzie można zobaczyć w poniedziałek, 20 maja, podczas kolejnej odsłony cyklu Premiery Psychologiczne w Kinie Pod Baranami.
Reklama
Nagrodzony za reżyserię na Festiwalu Sundance film Mariji Kavtaradze to love story o doświadczeniach osób aseksualnych. Główna bohaterka Elena (Greta Grinevičiūtė) jest tancerką, a Dovydas (Kęstutis Cicėnas) tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, jednak różni ich sposób podejścia do sfery seksualnej.
Film Mariji Kavtaradze podejmuje temat nowych modeli relacji międzyludzkich. Skupia się na ciele oraz fizyczności, a zagadnienia te rozciąga również na samo medium (film został w całości zrealizowany na tradycyjnej taśmie filmowej).
W filmie "Powoli" dużą rolę odgrywa ludzkie ciało, które chciałam pokazać tak realistycznie i szczegółowo, jak tylko się da. Nowoczesne kamery cyfrowe często nie dają tej możliwości, bo zostały zaprojektowane, by upiększać to, co pokazują. Poza tym same w sobie wydają mi się trochę abstrakcyjne, podczas gdy taśma ma w sobie coś trwałego, jest cielesna i namacalna. Obrazu, który kręci się za jej pomocą, nie da się w pełni kontrolować, trzeba zaakceptować fakt, że nie zawsze będzie perfekcyjny.
Dokładnie to samo podejście mamy w filmie "Powoli" do ludzkiego ciała - mówi reżyserka w wywiadzie. Film "Powoli" był litewskim kandydatem do Oscara 2024.
Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.
.
Premiery Psychologiczne to cykl Kina Pod Baranami, w ramach którego prezentowane są najnowsze i najciekawsze produkcje filmowe. Pokazom towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru filmów oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.