Targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywały się na Rynku od stuleci. Rozpoczynają się zwykle pod koniec listopada i trwają do drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Targi Bożonarodzeniowe te na stałe wpisały się w kalendarz imprez Rynku krakowskiego, to tradycja, która w dużej mierze ma wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa.
Ich nastrój wprowadza nas w klimat świąt i czyni płytę Rynku Głównego bardziej niż zwykle kolorową i gwarną.
Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych produktów, takich jak bańki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze. Można skosztować wyśmienitych potraw z grilla, tradycyjnego oscypka prażonego na grillu z żurawiną oraz napić się grzańca galicyjskiego.
Nie brakuje świątecznych łakoci, takich jak prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy tradycyjne pierniki. Pragniemy podkreślić, iż Targi Bożonarodzeniowe wraz z imprezami towarzyszącymi na trwałe wpisały się w kalendarz imprez i promują Kraków wśród odwiedzających je turystów.
Targom Bożonarodzeniowym towarzyszą liczne imprezy: Korowód Kolędniczy, Obrzęd Dziadów Polskich, prezentacje Gmin Małopolski, spotkania opłatkowe z dostojnikami miasta itp.
W ramach targów przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Najbarwniejszym elementem będzie korowód kolędników. Zaplanowano również pokaz „Dziadów polskich”, inspirowanych dramatem Mickiewicza. Na cokole pomnika wieszcza pojawią się dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewające ballady.