Luddyzm to określenie pochodzące z początków XIX wieku. Określał on stosunek rzemieślników do wprowadzania innowacji w przemyśle odzieżowym. Chodziło o to by zniszczyć maszyny zastępujące pracę ludzi. Skończyło się to tak jak się skończyło. Maszyny zastępują pracę ludzi. I już.
Reklama
Teraz pojawiły się obawy przed AI. AI jak przeczytałem oznacza cytuję: „artificial intelligence" czyli tak zwaną sztuczną inteligencję. Po polsku czyta to się ładnie „ aj" czyli coś co niesie obawę. Tu przypomniał mi się dowcip. Po ulicy idzie mężczyzna, co tu kryć, po spożyciu. Spożycie oczywiście dotyczy alkoholu. Jest, ten mężczyzna, wyraźnie zagubiony i krzyczy: „ludzie gdzie ja jestem?". Słyszy odpowiedź „w Łodzi". Odpowiada „To to ja wiem – pytam na jakim morzu". Tu zastosowano ciekawostkę naszego języka. Dwuznaczność słowa „łódź”.
Przeciw zastosowaniu sztucznej inteligencji oburzyli się jako pierwsi filmowcy. Chodziło im o to ,żeby nie używać sztucznej inteligencji do kreowania bohaterów filmów. Głównie w rolach drugoplanowych. Do nich dołączyli scenarzyści. Strajk ten miał miejsce w ubiegłym roku. W USA .
Zakończył się. Czym do końca nie wiadomo. Coś chyba podpisali. Mój młody przyjaciel z Warszawy. Napisałem młody (choć ma już 40 lat) kilka lat temu zademonstrował nam działanie AI . Spytał o czym ma być tekst piosenki. Powiedziałem „O Krakowie". Za kilkanaście sekund tekst się pojawił. Było tam wszystko: Dzwon Zygmunta, Hejnał, Dorożka i tak dalej. To wszystko
się rymowało i miało jakąś pointę.
Pomyślałem: „po co te konkursy?” Dlaczego tyle miejsca poświęcam temu tematowi? Przeczytałem w Rzeczypospolitej o tym jakie innowacje wprowadził szef Radia Kraków . Otóż w stacji „Off Radio Kraków” do prowadzenia programu zaproszono (choć nie jest to w tym wypadku dobre słowo ) przedstawicieli sztucznej inteligencji.
Wymieniono ich z imienia i nazwiska . To 20-letnia Emilia Nowa, 22-letni Kuba Zieliński i 23-letni Alex . Ten ostatni bez nazwiska . Cytuję Rzeczpospolitą :” We wtorek OFF Radio Kraków wyemitowało wywiad z nieżyjącą od 12 lat Wisławą Szymborską. Z poetką – m.in. o innych laureatkach Literackiej Nagrody Nobla, w tym Oldze Tokarczuk i Han Kang – rozmawiała wygenerowana przez sztuczną inteligencję Emila Nowa (przedstawiona na stronie jako studentka dziennikarstwa i ekspertka od popkultury).
„Pierwsze radio niemal w całości tworzone przez sztuczną inteligencję”. Czy da się to zatrzymać? Moim zdaniem nie. Moim zdaniem możemy zacząć się pakować ...choć ( moja nadzieja) może
nie wszyscy.
Zdjęcie tytułowe Freepik