Kraków, wpisany 45 lat temu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest idealnym miastem do fotografowania. „Jest fotogeniczny, elegancki, budowle są oddalone od siebie o tyle, o ile mają być oddalone, wszystko ze sobą pasuje” – opowiada nasz ekspert Przemysław Czaja, który od kilku lat tworzy kalendarze z unikatowymi ujęciami zabytków Krakowa. Pokazał nam najlepsze miejsca do fotografowania miasta. [artykuł archiwalny]
Reklama
Najwdzięczniejszym obiektem do fotografowania jest oczywiście Wawel, ale rzecz w tym, by „złapać Wawel tak, by wyszedł w jakiś niekonwencjonalny sposób” – podkreśla Przemysław Czaja.
I nie ma wątpliwości, że właśnie od Wawelu trzeba rozpocząć. „Mamy krużganki, które są pierwszy raz od kilkudziesięciu lat ogólnie dostępne. To miejsce, które pozwala spojrzeć zupełnie inaczej na wzgórze Wawelskie. Są fantastyczne ogrody, które też niedawno zostały udostępnione. To miejsca, które wcześniej nie były fotografowane” .
Recepta na oryginalne zdjęcie Krakowa to przede wszystkim światło, które spowoduje, że zdjęcie zacznie żyć swoim życiem. Trzeba też mieć dobre buty, bo za dobrym zdjęciem trochę się nachodzimy.
Najważniejsza kwestia to pomysł. „Każdy powinien sobie znaleźć swoją własną wizję tego miasta, styl i swoje miejsce, skąd Kraków wygląda jeszcze fajniej” – podkreśla nasz gość. Oto jego lista ulubionych miejsc do fotografowania Krakowa:
Kopiec Krakusa
To jest zdecydowanie najbardziej popularne miejsce nie tylko dla fotografów, ale też ludzi, którzy chcą zaczerpnąć świeżego powietrza, spojrzeć na panoramę miasta, która akurat z tego kopca jest prawie idealna.
Widać wszystko, to co najważniejsze, widać Wzgórze Wawelskie, widać kościoły Kazimierza, widać kościół Mariacki, wszystko jak na dłoni, bardzo miło można tutaj spędzić czas, a przy okazji zrobić zdjęcie. Dobre!
Cricoteka
„Ten budynek oprócz tego, że wygląda dość niesamowicie, stwarza nam możliwość wjechania windą również do doskonałego miejsca fotograficznego z piękną panoramą na Wawel, na Kazimierz i w zasadzie na cały Kraków.
Ogólnodostępne, do niedawna okna pokryte były kratami, te kraty zniknęły, stworzył się naprawdę bardzo ładny widok. Siedzimy jak gdyby nad Wisłą na którymś piętrze z widokiem na Kazimierz i na Kraków.”
Taras św. Stanisława 10
Niezwykłe miejsce z niezwykłymi możliwościami, stare kazimierzowskie podwórka kontrastują z Wawelem, po całej szerokości Wawel tutaj jest widoczny.
Jest to przeznaczone w zasadzie dla fanatyków szukania kadrów Krakowa, także szczerze polecam.
Taras Akademii Muzycznej przy św. Tomasza 43
To jest miejsce, które wystąpiło w filmie "Vinci", tutaj mieszkał Szerszeń, jeden z bohaterów głównych. Cieszy się ogromną popularnością. Niekonwencjonalny widok na Kościół Mariacki od tak zwanej zakrystii.
Na pewno jeden z najfajniejszych punktów, skąd można fotografować zachody słońca w Krakowie. Słońce, w zależności od pory roku, zachodzi za Kościołem Mariackim, przed, między wieżami, no trzeba powiedzieć sobie, że miejsce genialne całkowicie.
Grodzka
Bardzo jest dużo otwartych bram, wejścia na podwórka, a niektóre są naprawdę fajne.
Takich miejsc jest wbrew pozorom w Krakowie bardzo dużo. Miniaturka Wawelu, różnie to można nazwać, to jest dziedziniec Collegium Iuridicum. Mamy tutaj Mitoraja, ale też fantastyczną architekturę. Zazdroszczę tym studentom, którzy tutaj mają przyjemność się uczyć.
Ogród między Klaryskami a kościołem Piotra i Pawła. On jest cudowny przez zieleń, która tutaj panuje i mamy ten wspaniały kościół św. Andrzeja od drugiej strony od zakrystii.
Zawsze go oglądamy jako taki biały, ślicznie oświetlony o zachodzie budynek, natomiast z tej strony wygląda zupełnie inaczej z dobudową gotycką. Bardzo ładne miejsce.
Reklama
Taras przy Senackiej 6
„Wszystko, co najważniejsze, Kopiec Krakusa, Andrzej, Wawel. Niezwykłe widoki, można powiedzieć, że Kraków ma taką specyfikę rzeczywiście, której trudno szukać w skali europejskiej naprawdę, bo on pokazuje nawet więcej, niż ma.”
Stare Miasto w Krakowie trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r. jako pierwszy zespół miejski w Europie.
Od 2017 roku Przemek Czaja tworzy kalendarze z unikatowymi ujęciami zabytków Krakowa.
Fotograf prowadzi profil Made in Kraków i organizuje warsztaty, na których zdradza nieoczywiste miejsca, z których Kraków wygląda najlepiej.
PARTNER AKCJI: URZĄD MIASTA KRAKOWA