„Są turyści, którzy mówią mi, że są piękniejsze miasta niż Kraków, ale to Kraków ma »to coś«, ten vibe, pozytywne wibracje, które sprawiają, że jest unikatowym miastem na świecie” – przekonuje krakowski przewodnik Bartłomiej Ziobro i podkreśla, że Kraków nieprzypadkowo trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przed takimi miastami jak Paryż, Wenecja, czy Mediolan. Przypadająca w tym roku 45. rocznica tego wydarzenia to okazja, by spojrzeć na miasto z różnych perspektyw: przewodnika, pisarki, fotografa, architekta i naukowca. [artykuł archiwalny]
Reklama
Na początek przewodnik, Bartłomiej Ziobro z Krakow Explorers zabrał nas na spacer trasą wiodącą od zakola Wisły, przez Wawel, ulicę Kanoniczą, Rynek Główny, Muzeum Czartoryskich, Collegium Maius pod tablicę UNESCO na Plantach przy ulicy Poselskiej.
Nawet to, co zdaje się oczywiste i znane, może nas zaskoczyć.
O czym myślała Szymborska, przechodząc obok Wawelu? Który krakowski obiekt przeniesiony do Florencji mógłby przyćmić tamtejsze zabytki? Gdzie w Krakowie można zobaczyć obok siebie statuetkę Oscara Andrzeja Wajdy i noblowski medal Wisławy Szymborskiej? Nasz przewodnik wyjaśnia także, dlaczego popularność legendy o hejnaliście zawdzięczamy pewnemu amerykańskiemu turyście.
ZOBACZCIE FILM:
Kulturalne dziedzictwo Krakowa oddziałuje na nas na różne sposoby i o tym właśnie opowiadają bohaterowie naszych filmów.
Reklama
Po spacerze z przewodnikiem Bartłomiejem Ziobrą w kolejnej odsłonie o mieście literackiego dziedzictwa opowiedziała pisarka Barbara Sadurska. Fotograf Przemysław Czaja zabrał nas w przestrzenie, w których Kraków wygląda najpiękniej, a architekt Piotr Pasierbiński pokazał przykłady architektury miasta w oryginalny sposób wpisujące się w jego dziedzictwo.
Zwieńczeniem cyklu była próba odnalezienia krakowskich miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem, w której przewodnikiem będzie prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum Collegium Maius (w tym roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin Kopernika).
Reklama
Świętowanie 45. rocznicy wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to część kampanii Kraków. Wszechświat możliwości.
− Kampanią Kraków. Wszechświat możliwości łączymy upowszechnianie wiedzy o usługach miasta, realizowanych akcjach i programach społecznych z informacjami o ciekawych inicjatywach i wydarzeniach odbywających się w Krakowie i szeroko rozumianym dziedzictwie kulturalnym miasta – mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK.
Kraków wraz z Kopalnią Soli w Wieliczce to jedna z pierwszych 12 lokalizacji, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na listę wpisano cały zespół miejski obejmujący Wawel, Stare Miasto, a także Stradom i Kazimierz. Było to zwieńczenie wieloletnich starań środowiska polskich konserwatorów i wydarzenie, dzięki któremu Kraków zmienił się i wypiękniał.
Jubileuszowe obchody
Z okazji przypadającej w tym roku 45. rocznicy wpisu przygotowano jubileuszową tablicę, która została umieszczona na dawnej Drodze Królewskiej, pomiędzy Bramą Floriańską a Barbakanem.
Przy wjazdach do miasta stanęły nowe tablice witające w mieście światowego dziedzictwa, ruszył portal Kraków Heritage kompleksowo prezentujący dziedzictwo miasta, we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury przygotowana została plenerowa wystawa „Skarby Krakowa”.