Czy miasto Kraków jest w stanie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe krakowian? Na wolnym rynku ceny wynajmu mieszkań poszybowały w górę o ponad 40% w ciągu roku. Dla wielu osób jedyną szansą na własne lokum jest mieszkanie komunalne.
Reklama
- Jesteśmy w "luce czynszowej", a w Krakowie jest drożej niż w Wiedniu - mówili młodzi krakowianie na sesji rady miasta podczas dyskusji nad zakazem sprzedaży gminnych nieruchomości.
Zakaz forsuje partia Razem wspólnie ze Stowarzyszeniem „Kraków dla mieszkańców”. To ich recepta na większą liczbę lokali komunalnych, ale sprawa jest bardziej skomplikowana. Miasto sprzedaje niektóre lokale komunalne, ale po to, by wybudować więcej nowych mieszkań.
ZOBACZ ROZMOWĘ:
Wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider tłumaczy, że przez ostatnie 7 lat miasto sprzedało 226 mieszkań za 102 mln zł, a w tym samym czasie pozyskało 3184 mieszkania za 173 mln zł.
Miasto sprzedaje bardzo duże i wymagające kosztownych remontów mieszkania, na które nie ma zapotrzebowania.
Reklama
Ile osób czeka obecnie na mieszkanie komunalne w Krakowie? Kto i kiedy może je otrzymać? Czy Kraków jest w stanie prowadzić skuteczną politykę mieszkaniową tak, by zaspokajać potrzeby mieszkaniowe krakowian? Czt miasto jest w stanie budować dostępne cenowo mieszkania?
Na te i inne pytania odpowiadał gość Life in Kraków, zastępca Prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.