Jedna trzecia pacjentów chorych przewlekle ma depresję i bardzo się boi. Często czują się w swojej chorobie samotni i wykluczeni. Nie każdy potrafi mówić czy pisać na forum o swoich problemach i odczuciach. Z pomocą przychodzi im stworzona właśnie aplikacja Pacjenci Pacjentom, w której można bezpiecznie i anonimowo porozmawiać z inną osobą o podobnych doświadczeniach. (Rozmowa na ten temat TUTAJ)
Reklama
„Żyjesz z chorobą? Pytaj o wszystko i dziel się doświadczeniem z innymi pacjentami. Tworzymy bezpieczną przestrzeń, w której pacjenci pomagają sobie. Masz szansę znaleźć tu mentorkę, przewodnika albo po prostu osobę, która podzieli się z Tobą swoimi sposobami na to, jak lepiej sobie radzić.” – zachęcają autorzy tej bezpłatnej aplikacji.
Zapewnia ona prywatność i intymność rozmowy. Można swobodnie mówić o swoich doświadczeniach pozostając anonimowym. A na pewno łatwiej jest rozmawiać z osobą, która ma podobne doświadczenie, tym bardziej, jeśli jest to rozmowa „jeden na jeden”.
Twórcy aplikacji weryfikują i edukują swoich mentorów. Zadbali o to, aby nikt nikogo nie namawiał do przerwania terapii, co dzieje się na forach internetowych. Kładą nacisk, aby poszukiwane przez pacjentów informacje były rzetelne i naukowe.
Reklama
Jak ważne jest zmniejszenie traumy związanej z diagnozą, lepsze samopoczucie emocjonalne i fizyczne wiedzą współtwórczynie aplikacji Pacjenci Pacjentom, które same żyją z chorobą i opowiedziały, jak działa zaprojektowane przez nie wsparcie.
Anna Charko, psycholożka zdrowia i Alicja Sekret, coach zdrowia bęyły gośćmi Life in Kraków