Miasto wprowadzi nowy i, jak zapowiada - bardziej czytelny, przejrzysty i estetyczny system oznakowania remontów i inwestycji, prowadzonych na drogach. Dzięki temu mieszkańcy i przedsiębiorcy łatwiej dowiedzą się, co dokładnie dzieje się na ich ulicy, kiedy skończą się utrudnienia w ruchu oraz kto i dlaczego prowadzi prace.
Reklama
Zarząd Dróg Miasta Krakowa przygotował jednolity wzór tablicy informacyjnej, który będzie używany przy wszystkich nowo rozpoczętych pracach drogowych. Urzędnicy zapowiadają, że tablice będą przejrzyste i estetyczne, zgodne z uchwałą krajobrazową. Pojawią się przy każdym większym remoncie, inwestycji czy nawet montażu rusztowania na chodniku.
“Chcemy, by każda inwestycja w przestrzeni publicznej była transparentna i dobrze zakomunikowana, dając czas na przygotowanie się najemcom i właścicielom lokali usługowych oraz mieszkańcom, dla których każde utrudnienia są najbardziej odczuwalne”- wyjaśnia I zastępca prezydenta Krakowa, Stanisław Mazur, cytowany przez miejską stronę internetową.
Tablice mają zawierać konkretne informacje: jaki rodzaj prac jest prowadzony, kto je wykonuje i do kiedy potrwają. W przypadku większych inwestycji na tablicach znajdzie się też kontakt do kierownika robót. W przypadku inwestycji realizowanych przez ZDMK oraz inwestorów prywatnych, którzy budują elementy układu drogowego, wykonawca będzie miał obowiązek ustawienia tablicy informacyjnej minimum trzy dni przed rozpoczęciem prac. Dla remontów prowadzonych przez ZDMK tablica zostanie ustawiona najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem robót.
“Chodzi o to, żeby mieszkańcy i przedsiębiorcy mieli jasność, co się dzieje za rogiem, przed ich witryną czy na chodniku. Takie informacje są szczególnie ważne w ścisłym centrum, gdzie prace drogowe często wpływają na codzienne funkcjonowanie firm, lokali i mieszkańców” – radna Dzielnicy I, Izabela Chyłek, inicjatorka wprowadzonych zmian.
Nowe zasady będą obowiązywać w każdej nowej umowie podpisywanej przez ZDMK, ale wykonawcy będą zachęcani do stosowania nowych tablic także przy już trwających remontach. Nowego oznakowanie będą musieli używać też prywatni inwestorzy, a nawet osoby ustawiające kontener czy rusztowanie w pasie drogowym, zgodnie z nowymi zapisami w decyzjach o zajęciu pasa. Wzory tablic – wraz z wymiarami i edytowalnymi plikami – są już dostępne dla wykonawców i inwestorów. Obowiązek ich wykorzystywania nie będzie dotyczył prywatnych mieszkańców, składających wnioski na własny użytek.
ZDMK podkreśla, że nowy system informacyjny to tylko część szerszego planu wsparcia przedsiębiorców, których działalność może być utrudniona przez prace drogowe. “Miasto realizuje szereg działań w ramach tzw. Paktu Remontowego, którego celem jest zminimalizowanie skutków remontów dla lokalnego biznesu”.
Na Pakt Remontowy składają się konsultacje z przedsiębiorcami, prowadzone jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, po to, aby wspólnie wypracować jak najlepsze rozwiązania, ograniczające niedogodności. W rejonach remontów prowadzone są także działania, promujące lokalnych przedsiębiorców – m.in. reklama na mobilnych ekranach, miejskich nośnikach - AMS, monitory informacyjne, bus TV - oraz specjalna zakładka „Pakt Remontowy”, na miejskiej stronie internetowej, na której publikowane są aktualne informacje oraz dostępne formy wsparcia. Standardem ma się stać zapewnienie dojścia do lokali usługowych – wykonawcy będą zobowiązani do utrzymania ciągów pieszych.
Przedsiębiorcy będą też włączani w proces planowania organizacji ruchu. “Remonty są konieczne, jeśli chcemy mieć nowoczesne i bezpieczne miasto, ale równie ważne jest, by prowadzić je w sposób odpowiedzialny. Mieszkańcy i przedsiębiorcy muszą wiedzieć, co, gdzie i jak będzie się działo – i to z odpowiednim wyprzedzeniem. Transparentność i komunikacja to dziś ważne elementy każdego miejskiego projektu” – podkreśla Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa.