Urzędnicy zachęcają mieszkańców do zgłaszania pomysłów w sprawie Lasu Paprociowego w Czyżynach. Krakowianie zdecydują, jak to miejsce będzie wyglądać.
Reklama
Chodzi o teren, leżący między ulicami: Nowohucką, Dolnomłyńską i Strumyk oraz obszarem Lamusowni, nazywany Lasem Paprociowym. “Ty też możesz zdecydować, jak będzie wyglądał! Weź udział w pracach nad planem zagospodarowania przestrzennego – przekaż swoje uwagi do 30 maja” - zachęca urząd na swojej stronie internetowej.
Obszar objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego położony jest w centralnej części Krakowa, na terenie Dzielnicy XIV Czyżyny. Liczy 1,3 hektara. Na stronie urzędu można znaleźć szczegółową grafikę z poloenuem Lasu Paprociowego.
Głównym celem planu jest ustalenie zasad zagospodarowania terenów we władaniu Gminy Miejskiej Kraków, uwzględniających dotychczasowy sposób wykorzystania terenu. Wniosek do planu miejscowego może zgłosić każdy, a urzędnicy podkreślają, że wszystkie głosy są tak samo ważne. “Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez prezydenta miasta”.
Wnioski można składać w formie papierowej lub elektronicznej wyłącznie na formularzu urzędowym, którego wzór znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.
- mailowo – na adres: wnioski-bp@um.krakow.pl
- drogą pocztową – na adres: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Planowania Przestrzennego, ul. Mogilska 41, 31-545 Kraków
- poprzez e-doręczenia
- osobiście – na dziennikach podawczych zlokalizowanych w budynkach Urzędu Miasta Krakowa.
Wnioski będą przyjmowane do piątku, 30 maja. Liczy się data wpływu do urzędu, a pisma niespełniające powyżej wskazanych warunków, pozostaną bez rozpoznania.
Szczegółowych informacji oraz pomocy w wypełnieniu formularza udziela projektant, który dyżuruje w godzinach pracy Urzędu Miasta Krakowa – Wydział Planowania Przestrzennego oraz w ramach dodatkowego dyżuru, w godzinach 16 - 17, w dniach: 13 i 27 maja, w siedzibie Rady i Zarządu Dzielnicy XIV Czyżyny, os. Dywizjonu 303 nr 34.
“Wniosek złożony w terminie zostanie rozpatrzony. Odpowiedź na niego nie zostanie wysłana, ale w Biuletynie Informacji Publicznej przed rozpoczęciem konsultacji społecznych zostanie opublikowany wykaz wniosków wraz z propozycją ich rozpatrzenia.
Serdecznie zapraszamy do udziału w procedurze. Twoja opinia się liczy!” - zachęcają urzędnicy.
Jak już informowaliśmy w Life in Kraków, decyzja o tym, że lubiany i chętnie odwiedzany przez mieszkańców Las Paprociowy pozostanie terenem zielonym i nie zostanie zabudowany, zapadła kilka miesięcy temu. “Zrobimy coś odwrotnego. Przygotowujemy się do stworzenia tam prawdziwej zielonej wizytówki Czyżyn” - zapewniał wówczas prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.
W Lesie Paprociowym można podziwiać stary drzewostan i urokliwe martwe drzewa. Teren, zgodnie z nazwą, jest orośnięty paprociami, które - jak podkreślają mieszkańcy Czyżyn - dodają mu niezwykłego charakteru, bo przywodzą na myśl starą puszczę.
Reklama
Mieszkańcy od lat zabiegali o stworzenie w tym miejscu półdzikiego parku, który zachowałby i podkreślił charakter “lasu", a jednocześnie stał się dla mieszkańców terenem do odpoczynku i rekreacji. “W tej części dzielnicy nie ma miejsca, w którym mieszkańcy mogą spędzić wolny czas poza swoimi domami. W okolicy powstają liczne nowe zabudowania, zasiedlane przez młodych ludzi z małymi dziećmi. Jednocześnie jest to teren, w którym zamieszkują od pokoleń rdzenni mieszkańcy Czyżyn. Społeczność jest różnorodna wiekowo. Chętnie z miejsca do odpoczynku skorzystają również seniorzy” - argumentowali pomysłodawcy w opisie jednego ze swoich projektów, złożonych do budżetu obywatelskiego.
Ostatecznie Rada Miasta Krakowa przyjęła rezolucję radnych o zmianie przeznaczenia obszaru Lasu Paprociowego w planie miejscowym na teren zieleni urządzonej. Wcześniej plan dopuszczał w tym miejscu zabudowę usługową. Co jednak kluczowe, teren należy do miasta, które chce, aby pozostał on enklawą zieleni, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.
Krakowianie podkreślają, że leśny, paprociowy zakątek w Czyżynach, przyczynia się do bioróżnorodności gatunków. “Jednocześnie jest to obszar zaniedbany, zaśmiecony, obecnie jest nieużytkiem, nie jest w żaden sposób udostępniony, co więcej z roku na rok coraz bardziej zarasta i degraduje przez występujące tu inwazyjne gatunki” - argumentują i dodają, że warto w tym miejscu stworzyć ogród społeczny, ustawić tablice informacyjne, a przy urządzaniu parku wykorzystać wydeptane już przez mieszkańców ścieżki. “To przepiękne miejsce!” - podkreślają i zaznaczają, że ważne jest dla nich także to, aby “Las Paprociowy zachował swój charakter i pozostał częściowo dziki.