Na Wawelu znaleziono mosiężny sygnet, liczący kilkaset lat. Do archeologicznego odkrycia doszło w czasie prac, związanych z remontem Bastionu Władysława IV i pomnika Tadeusza Kościuszki.
Reklama
Mosiężny sygnet z XV - XVI wieku został znaleziony w trakcie przesiewania gruzowego zasypu z wnętrza cokołu pomnika. Jak informują przedstawiciele wawelskiego muzeum, sygnet jest wyposażony w owalną tarczkę, z widocznym na niej symbolem, prawdopodobnie gmerkiem rzemieślniczym, znajdującym się na heraldycznej tarczy typu niemieckiego.
“Widoczne są też litery IC (inicjały?). Przedmiot posiada powierzchnię zdobioną poprzecznymi żłobkami. Sygnet zostanie opracowany naukowo razem z innymi znaleziskami po zakończeniu prac archeologicznych na Bastionie Władysława IV”.
Znalazcą zabytku jest Konrad Jurkowski, współpracownik Działu Archeologii Zamku Królewskiego na Wawelu. Badaniami archeologicznymi przy remoncie Bastionu kieruje Jerzy Trzebiński. Konserwacja sygnetu została wykonana przez Pracownię Konserwacji Zabytków Archeologicznych ZKnW.