W MIEŚCIE

Niesamowite badania wybitnego krakowskiego studenta, cytują go już setki razy

opublikowano: 5 MAJA 2025, 07:44autor: Daniela Motak
Niesamowite badania wybitnego krakowskiego studenta, cytują go już setki razy

Aleksander Lenart, wybitny student astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim, analizuje światło pochodzące z gwałtownej śmierci gwiazd i udowadnia, że może być napędzane przez czarne dziury. Inspiruje też innych, organizując kolejną studencką konferencję naukową SeMPowisko, dla młodych miłośników nauk ścisłych.

Reklama

Aleksander Lenart jest już autorem 12 publikacji, cytowanych ponad 470 razy. Studiuje astronomię w ramach prestiżowych Studiów Matematyczno - Przyrodniczych na UJ i bada najbardziej ekstremalne zjawiska we Wszechświecie. Analizuje światło pochodzące z gwałtownej śmierci gwiazd i udowadnia, że te pozornie chaotyczne błyski mogą być napędzane przez czarne dziury. 

“Z jego badań wynika, że rozbłyski gamma to nie tylko spektakularne eksplozje - ich źródłem jest wirująca czarna dziura, która wraz z otaczającym ją polem magnetycznym tworzy warunki do emisji cząstek o niewyobrażalnych energiach” - wyjaśnia uczelnia: “Choć jego nazwisko nie pojawia się jeszcze w podręcznikach, w świecie nauki już teraz wywołuje reakcję”. 

Z badań, prowadzonych przez Aleksandra Lenarta wynika, że w jednej takiej eksplozji może zostać uwolniona większa ilość energii, niż ta, którą Słońce wyemituje w całym swoim życiu. A sam młody naukowiec wyjaśnia: „Co prawda, piłka kopnięta przez Roberta Lewandowskiego ma miliard razy większą energię niż pojedynczy foton z rozbłysku gamma, ale takich fotonów rozbłysk emituje bardzo dużo. I tak możemy przeliczyć, że cała energia rozbłysku gamma wynosi tyle, ile energia 10⁴² piłek kopniętych przez Lewandowskiego”. 

Jego badania pomagają zrozumieć, skąd biorą się czarne dziury, jak akrecja, czyli opadanie rozproszonej materii na powierzchnię ciała niebieskiego w wyniku działania grawitacji zmienia się w czasie oraz co działo się we wnętrzu umierającej gwiazdy. 

Aleksander Lenart nie przestaje też inspirować innych - po raz kolejny organizuje studencką konferencję naukową SeMPowisko. Do udziału w niej można się rejestrować do 7 maja, w internecie. Spotkanie jest przeznaczone przede wszystkim dla licealistów i studentów, zainteresowanych naukami ścisłymi, ale nie tylko. Aleksander jest jej pomysłodawcą i głównym organizatorem.  

Uczelnia informuje również, że zaangażowanie i dorobek naukowy młodego badacza zostały już wcześniej docenione - niedawno ponownie otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w dziedzinie astronomii. “Kosmos nie przestaje go fascynować - a on nie przestaje go odkrywać. Gratulujemy!”.

Fot. Freepik