Na ulicy Stradomskiej stanął 24. krakowski smok. W ten sposób prowadzący przez miasto smoczy szlak wzbogacił się o smoka Stradomskiego.
Reklama
Figurkę ustawiono przy hotelu Stradom House i wyróżnia się tym, że jest bardzo podobny do rzeźby pod Wawelem. Podobnie jak pozostałe smoki ze smoczego szlaku, wcielające się w różne postaci związane z konkretnym miejscem Krakowa, smok Stradomski ma zachęcać dla mieszkańców i turystów do zgłębiania lokalnych legend i anegdot oraz do poznawania historii miejsca, w którym został postawiony. Pomogą w tym tabliczki z kodem QR, umieszczone przy figurkach.
Pomysł smoczych figurek to inicjatywa mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, która teraz rozwija się także dzięki prywatnym partnerom. Smok Stradomski jest drugim smokiem na szlaku, sfinansowanym ze środków prywatnych.
Za wzór smoczych figur posłużyły projekty dwóch krakowskich artystów rysowników: Andrzeja Mleczki i Edwarda Lutczyna. Kształtu nabrały dzięki prof. Janowi Tutajowi i dr. Jackowi Dudkowi z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Kompletną mapę smoczego szlaku, wraz z opisami figurek, można znaleźć na miejskich stronach internetowych.