Miasto Kraków podpisało umowy ramowe na dostawę w sumie 90 nowych tramwajów dla stolicy Małopolski. Ich wartość to ok. 1,8 mld zł netto. Nowe tramwaje dostarczy polski producent – firma PESA Bydgoszcz SA, z którą w kolejnych etapach będą podpisywane umowy realizacyjne na konkretne typy wagonów.
Reklama
Chodzi o trzy rodzajów wagonów: 30 tramwajów dwukierunkowych o długości 33 m, 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 43 m i 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 33 m
Po dostawie pierwszej partii nowych tramwajów cała flota MPK będzie złożona wyłącznie z pojazdów z niską podłogą, wyposażonych w klimatyzację i system informacji pasażerskiej. To szczególnie ważne dla osób z ograniczoną mobilnością, przede wszystkim poruszających się na wózkach oraz niewidomych i słabowidzących.
Priorytetem dla MPK w Krakowie jest zamówienie 30 wagonów dwukierunkowych. Jest to szczególnie ważne dla Krakowa w związku z planami budowy linii na Azory, która w pierwszym etapie ma powstać bez pętli. To właśnie tam będą one mogły przewozić mieszkańców miasta. Będą to pierwsze nowe wagony tego typu. Do tej pory krakowski przewoźnik dysponował wyłącznie wagonami dwukierunkowymi, które sprowadzał jako używane, a następnie modernizował.
– Obecnie robimy wszystko, aby znaleźć środki umożliwiające podpisanie umowy realizacyjnej na pierwsze nowe tramwaje już w połowie tego roku. W tym celu złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie zakupu 30 wagonów dwukierunkowych w ramach programu FEnIKS. Podejmujemy także wiele działań, których celem jest zdobycie środków na sfinansowanie zakupu pozostałych 60 nowych tramwajów. Zależy nam na tym, aby zrealizować umowy ramowe w pełnym zakresie, czyli zamówić wszystkie 90 tramwajów – zapowiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.
Jakie będą nowe tramwaje dla Krakowa?
PESA Twist 3.0 to platforma nowoczesnych tramwajów, wyznaczających nowe standardy w swojej kategorii. Projekt oparty jest na najnowszych rozwiązaniach technicznych modułowej platformy Twist 3.0 oraz doświadczeniach eksploatacyjnych tramwajów Twist i Fokstrot, projektu i produkcji PESA. Tramwaje te wykorzystują konfigurację w oparciu o wózki skrętne, dzięki czemu m.in. ograniczają hałas i zużycie obręczy w trakcie eksploatacji.
PESA dostarczyła do tej pory prawie 1000 tramwajów do wielu europejskich stolic i miast. Podróżują nimi między innymi mieszkańcy Tallina, Sofii, Kijowa, rumuńskich Jassy, Cluj i Craiova, a także większości polskich miast. Po stolicy Małopolski jeździ obecnie 36 Krakowiaków, najdłuższych tramwajów w Polsce, zaprojektowanych specjalnie, z myślą o krakowskich liniach tramwajowych przebiegających wąskimi, zabytkowymi ulicami.
W tej chwili w bydgoskich zakładach produkowane są pojazdy dla Wrocławia, Torunia i Aglomeracji Śląsko–Zagłębiowskiej. Pierwsze nowe Twisty 3.0 powinny dotrzeć do Krakowa w 2027 roku.