Kraków udostępni ukraińskiemu Drohobyczowi system informatyczny STRADOM, który pomaga w zarządzaniu miastem. W zamian władze Drohobycza podzielą się wiedzą na temat obrony cywilnej i zabezpieczenia miasta na wypadek wojny.
Reklama
System STRADOM to autorski program informatyczny, stworzony przez krakowski zespół projektowy, służący do strategicznego zarządzania i monitorowania jakości usług miejskich. Powstał w ramach programu unijnego i został w całości sfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Prace nad systemem trwały od 2011 roku. Jest on wciąż modernizowany i rozwijany. Nazwa systemu nie pochodzi od ulicy w centrum Karkowa, ale od pełnej nazwy unijnego programu: STRAtegia Dużego Obszaru Miejskiego.
Kraków udostępni Drohobyczowi swój system w ramach współpracy i wsparcia dla administracji ukraińskiej, na wniosek mera Drohobycza, Tarasa Kuczmy. Zgodę na taką formę pomocy wydali radni, podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Kraków przekaże licencję i kody źródłowe, jest również możliwość udostępnienie systemu innym ukraińskim miastom.
“W ramach współpracy i wymiany doświadczeń z miastem Drohobycz udostępniamy system, który pomaga w zarządzaniu miastem. My natomiast mamy możliwość zapoznania się z wiedzą na temat obrony cywilnej i zabezpieczenia miasta na wypadek wojny” – wyjaśnia sekretarz miasta, Antoni Fryczek.
Drohobycz leży na zachodzie Ukrainy, w obwodzie lwowskim, nad rzeką Tymeśnicą. To rodzinne miasto Brunona Schulza, w międzywojniu zamieszkane przez Żydów, Polaków i Ukraińców. W Drohobyczu działało wówczas pięć rafinerii ropy naftowej. W XIX wieku w mieście wybudowana została Wielka Synagoga, zwana też Chóralną, największa synagoga Zachodniej Ukrainy, największa w dawnej Galicji i jedna z największych w Europie Środkowo - Wschodniej.