Na Rynku Głównym wybudowana zostanie nowa fontanna. Zastąpi słynny, ale i kontrowersyjny „Kryształ”, który został doszczętnie zniszczony, a jego naprawa byłaby tak droga, że miastu bardziej opłaca się wybudować nowy wodotrysk.
Reklama
“Kryształ” nie działa już blisko 2 lata, od maja 2023 roku. Stłuczonych zostało 6 z 24 hartowanych szyb, tworzących fontannę. Jak tłumaczą urzędnicy, obiekt został wyłączony z eksploatacji, żeby nie zagrozić dziedzictwu, znajdującemu się w podziemiach krakowskiego rynku.
Wobec wysokiego kosztu naprawy fontanny, oszacowanego w ekspertyzie technicznej na 1,3 miliona złotych, Zarząd Infrastruktury Wodnej przychylił się do budowy nowego wodotrysku, także dlatego, że droga naprawa nie gwarantowałaby bezproblemowego działania “Kryształu” w przyszłości. Nowa fontanna ma być bardziej odporna i wytrzymała, a zainspirowana szeroko znanym projektem prof. Wiktora Zina.
“Decyzja o budowie fontanny jest podyktowana z jednej strony oczekiwaniami społecznymi, pozytywnymi emocjami i sentymentem, jakie budziła fontanna projektu prof. Zina z XIX, a drugiej - względami praktycznymi” - tłumaczą urzędnicy i precyzują, że “względy praktyczne” oznaczają, iż wysoki koszt naprawy “Kryształu” nie gwarantowałby jego bezproblemowej eksploatacji w przyszłości.
Jeżeli w budżecie miasta znajdą się pieniądze na projekt i jego realizację, budowa nowej fontanny zacznie się latem przyszłego roku. Koszt wyniesie około 3 milionów złotych.
Urzędnicy podkreślają również, że wygląd nowej fontanny zostanie będzie skonsultowany z krakowianami. “Dotychczasowe spotkania robocze w sprawie przyszłości fontanny zaowocowały pomysłem budowy dużej kanapy, zaaranżowanej na obiekt znany i lubiany, czyli wodotrysk prof. Zina. Nie będzie to jednak wierna rekonstrukcja obiektu z lat 70. XX wieku – nowa wersja będzie większa i może zyskać dodatkowe elementy w postaci płaskorzeźb.
O tym, jak ostatecznie będzie wyglądała fontanna, czy zachowany zostanie układ dwóch basenów i kaskad, a z górnej patery wypływać będzie woda i czy zamiast czarnego granitu użyty zostanie biały turecki wapień, taki sam jak na dziedzińcu Wawelu i przy kościele św. Wojciecha – dowiemy się na etapie przygotowania projektu. Ten będzie szeroko dyskutowany z mieszkańcami”.
Miasto zapewnia też, że do czasu demontażu zniszczony “Kryształ” będzie regularnie sprzątany.