Trzecia ofiara śmiertelna w Krakowie, w całym kraju w piątek zmarło czternaście osób, a wykryto najwięcej do tej pory w zakażeń ciągu dnia: 437. W Małopolsce łączna liczba zakażeń to 262 osoby.
Reklama
W Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało do tej pory oficjalnie potwierdzone u 262 osób, pięć zmarło. Piąta ofiara to 84 letni męzczyzna z powiatu wielickiego, który zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Ponadto w piątek zakażenie wykryto już u 32 osób w Małopolsce.
W kraju zmarło w piątek czternaście osób: 80-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu oraz 87-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach, 87-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 82-letni mężczyzna ze szpitala w Lublinie, 80-letnia kobieta ze szpitala w Grudziądzu i 84-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie.
Wieczorem poinformowano o śmierci 89-letniej kobiety ze szpitala w Bytomiu, 67-letniego mężczyzny ze szpitala w Katowicach, 75-letniego mężczyzny ze szpitala w Zgierzu, 72-letniego mężczyzny ze szpitala w Łodzi, 68-letniej kobiety i 66-letniego mężczyzny ze szpitala w Poznaniu. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
W całym kraju wykryto 3383 zakażeń, zmarło - według oficjalnych danych - 71 osób.
W całej Małopolsce zmarło do tej pory - oficjalnie - pięć osób zakażonych wirusem COVID-19. Oprócz pacjentów z Krakowa: ponad 80 letni mężczyzna ze szpitala w Myślenicach i 87 letnia kobieta, pacjentka szpitala w Limanowej.
Pierwsza wyleczona osoba
Ze szpitala im. Żeromskiego w Krakowie nadeszły też dobre wiadomości: ze szpitala wypisano pierwszą pacjetkę, która wyzdrowiała.
Nowe zasady testowania
Żaden pacjent z podejrzeniem koronawirusa nie może być teraz przebadany bez wcześniejszej zgody sanepidu. Badań nie wykonuje się już też wszystkim osobom, które miały kontakt z zakażonym. Początkowo Główny Inspektorat Sanitarny zalecał wykonywanie testów wszystkim osobom z objawami COVID-19 oraz wszystkim, którzy mieli z nimi kontakt. Pod koniec marca GIS zmienił te zalecenia. Teraz trzeba mieć objawy.
Zdaniem ekspertów Ministerstwo Zdrowia obawia się, że już wkrótce osób z objawami COVID-19 będzie tyle, że laboratoria okażą niewydolne.
Według danych z czwartku w Polsce przeprowadzono dotąd nieco ponad 61 tys. testów. Wychodzi 1,6 tys. na milion mieszkańców. Dla porównania w Czechach wykonano już 4,6 tys. testów na każdy milion mieszkańców, w Estonii 9,5 tys., a w Norwegii zrobiono już 17 tys.
Reklama