Aleksandra Twaróg, absolwentka XXI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, studentka Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego, aktywistka zajmująca się prawami uczniowskimi, prawami kobiet, równością oraz edukacją została rzeczniczka krakowskich uczniów i uczennic.
Reklama
Aleksandra wygrała konkurs na stanowisko Krakowskiego Rzecznika Uczniów i Dialogu Szkolnego. Obejmie je najpóźniej 1 lutego. Ma promować postawy otwartości w szkołach, chronić prawa uczniowskie, a także rekomendować działania, wzmacniające dobrostan uczniów i uczennic. Jak przypomina internetowa strona miasta, jej powołanie jest spełnieniem deklaracji wyborczej prezydenta Aleksandra Miszalskiego i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom środowisk szkolnych.
Kraków jest kolejnym miastem metropolitalnym, m.in. po Gdyni, Warszawie i Białymstoku, w którym uczniowie i uczennice zyskają ważną instytucję – osobę, do której będą mogli się zwrócić w sprawach dla nich ważnych, jak postulaty działań i projektów, ale też w przypadkach naruszeń praw uczniowskich czy przejawów dyskryminacji.
Działania miejskiego rzecznika praw uczniów mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz wzmocnić poczucie sprawczości młodych osób. Rzecznik będzie odpowiedzialny m.in. za upowszechnianie informacji o prawach przysługujących uczennicom i uczniom, wypracowywanie sposobów postępowania w przypadkach naruszania praw uczniowskich, przejawów dyskryminacji czy występowania w środowisku szkolnym zachowań niepożądanych oraz za rekomendowanie odpowiednich działań profilaktycznych. Jego zadaniem będzie współpraca ze szkołami i placówkami oraz samorządami uczniowskimi i radami rodziców – ma m.in. wspierać te organy w przygotowaniu zapisów statutów szkolnych, tak by skutecznie chroniły prawa uczniów i uczennic. Kluczowa będzie również współpraca rzecznika z Młodzieżową Radą Miasta Krakowa. Wspólnym celem będzie m.in. wzmacnianie wśród dzieci i młodzieży szkolnej wiedzy o funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w tym promowanie postaw demokratycznych, partycypacji społecznej, zasad równości i przeciwdziałania dyskryminacji.
Rzecznik ma służyć przede wszystkim uczniom, dlatego niezbędne jest, by znał ich problemy i oczekiwania, a także cieszył się zaufaniem młodych ludzi. Z tego względu jednym z kryteriów naboru na to stanowisko była znajomość środowiska uczniowskiego, doświadczenie w działalności aktywizującej to środowisko oraz w reprezentowaniu praw i interesów uczniów.
Stanowisko Krakowskiego Rzecznika Uczniów i Dialogu Szkolnego organizacyjnie związane jest z Wydziałem Edukacji i Projektów Edukacyjnych UMK, ale bezpośrednio podlega zastępcy prezydenta Krakowa, nadzorującego edukację.
Konkurs wygrała Aleksandra Twaróg, która osiągnęła najlepszy łączny wynik ze wszystkich ustalonych kryteriów w ramach przeprowadzonego testu z wiedzy ogólnej i specjalistycznej, wymaganej na danym stanowisku, rozmowy kwalifikacyjnej i analizy dokumentów. Pracę rzecznika rozpocznie najpóźniej 1 lutego 2025 r.
Aleksandra Twaróg ukończyła XXI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jako uczennica liceum pełniła funkcję szkolnej rzeczniczki praw ucznia. Od 2019 r. jako aktywistka zajmuje się prawami uczniowskimi, prawami kobiet, równością oraz edukacją.
Była wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Krakowa X kadencji, w tym przewodniczącą Komisji do spraw Równego Traktowania, członkinią Komisji do spraw Praw Uczniów, Komisji do spraw Kultury, a obecnie jest koordynatorką województwa małopolskiego w Fundacji GrowSPACE i angażuje się w projekty fundacji skupione na prawach uczniowskich, partycypacji obywatelskiej, zdrowiu psychicznym i działaniach strażniczych, m.in. w zakresie dostępności psychologów szkolnych.