Po raz 28. Rynek Głóny stał się miejscem największego spotkania dla osób potrzebujących, samotnych oraz w trudnej sytuacji życiowej. Wigilia Jana Kościuszko to wyjątkowe wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie nieść pomoc i tworzyć prawdziwą atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowano 20 tysięcy porcji.
Reklama:
Wigilia Jana Kościuszko to nie tylko okazja do skosztowania tradycyjnych świątecznych potraw, takich jak czerwony barszcz, pierogi, bigos czy kociołek rozmaitości. To przede wszystkim przestrzeń wzajemnego wsparcia i solidarności, dzięki której setki osób mogą poczuć bliskość drugiego człowieka i atmosferę Świąt, które dla wielu są trudnym czasem. Dzięki zaangażowaniu pomysłodawcy wydarzenia Jana Kościuszko oraz licznych darczyńców i wolontariuszy, żadna osoba nie odejdzie od wigilijnego stołu głodna.
Poza ciepłymi posiłkami goście otrzymali paczki świąteczne z produktami o długim terminie przydatności do spożycia. „Nie chcemy, aby ktokolwiek czuł się samotny ani wykluczony. Wierzymy, że nawet najmniejszy gest ma moc zmiany czyjegoś dnia.” – podkreśla Jan Kościuszko, organizator wydarzenia.
Jednym z integralnych elementów XXVIII Wigilii Jana Kościuszko był szpital polowy, organizowany przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. prof. Teresy Adamek-Guzik. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej, w tym specjalistycznych konsultacji oraz badań EKG, USG, a także porad z zakresu kardiologii, stomatologii, ortopedii i opieki internistycznej.
„Z doświadczenia wiemy, jak duże potrzeby zdrowotne mają osoby w kryzysie bezdomności. Dlatego przygotowaliśmy zespół lekarzy i wolontariuszy gotowych nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje” – mówi lekarka Anna Bernacik.
Reklama