“W sobotę 21 grudnia o 10:20, to początek astronomicznej zimy” - informują astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i przypominają o ciekawych obiektach do obserwacji astronomicznych w grudniu.
Reklama:
Naukowcy wyjaśniają, że pierwszy dzień zimy to również tegoroczne przesilenie zimowe, a zarazem najkrótszy dzień i najdłuższa noc tego roku. Odtąd stopniowo Słońce będzie coraz dłużej nad horyzontem w kolejnych dniach, aż do czerwcowego przesilenia letniego.
“Ale uwaga: nad ranem dnia nadal będzie ubywać aż do Nowego Roku, czyli Słońce wschodzi u nas jeszcze coraz później. Właśnie w Nowy Rok ma miejsce najpóźniejszy wschód Słońca w Małopolsce (godz. 07:38). Te nierównomierności (ubytek dnia rano, a przyrost po południu) wynikają z faktu, że Ziemia obiega Słońce po orbicie eliptycznej, poruszając się z niejednostajną prędkością, jednak my ze względów praktycznych posługujemy się tak zwanym czasem średnim słonecznym – upływającym równomiernie” - tłumaczą astronomowie.
“Szczęśliwego przesilenia! Przesilenie zimowe w większości kultur półkuli północnej było dawniej okazją do świętowania „odradzania się Słońca'”.
Reklama
Asgronomowie przypominają, że w grudniu 2024 roku ciemne i długie, prawie bezksiężycowe noce, dogodne do obserwacji astronomicznych, wystąpią na początku i końcu miesiąca.
Merkury pojawi się nisko na porannym niebie. Najłatwiej będzie go można zaobserwować sylwestrowym rankiem. Błyszcząca Wenus jako Gwiazda Wieczorna widoczna będzie na dobre dwie godziny po zachodzie Słońca. W tym miesiącu czerwonawego Marsa możemy obserwować w pierwszej połowie nocy. Gości on w gwiazdozbiorze Raka.
Inne zjawisko godne polecenia do obserwacji to pojawienie się w Wigilię tzw. pierwszej gwiazdki na wieczornym niebie. Największe szanse, aby nią być, będzie miała na zachodnim niebie Wenus, a na wschodnim – Jowisz.
“Dysponując zaś wolną chwilą, stosownie ubrani w ostatnią grudniową noc 2024 roku, spójrzmy w niebo, bowiem w Małopolsce w sylwestrową noc o północy góruje – czyli przechodzi przez południk – najjaśniejsza gwiazda na niebie, czyli Syriusz z konstelacji Psa Wielkiego".