Na krakowskim lotnisku Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych "uratował" już blisko półtora tysiąca osób. W wielu przypadkach było to prawdziwe koło ratunkowe dla podróżujących.
Reklama:
Przyczyny ubiegania się o szybki paszport tymczasowy w punkcie na lotnisku w Krakowie-Balicach bywają zaskakujące. Raz zgłosiła się tam podróżującaz uszkodzonym paszportem biometrycznym. Jak się okazało, paszport pogryzł jej pies. Było i tak, że dziecko pokolorowało mamie paszport, gdy oczekiwali na lot w kawiarni na lotnisku. Zdarzyło się, że ktoś pomylił swój dowód tożsamości z prawem jazdy, a ktoś inny był na sto procent przekonany, że można podróżować po Europie na podstawie aplikacji mObywatel.
Te wszystkie sytuacje pokazują, jak dobrym rozwiązaniem dla podróżujących są lotniskowe punkty szybkich paszportów tymczasowych. Ponad 1,4 tys. wyjazdów udało się uratować tylko dzięki działalności punktu na lotnisku w Krakowie-Balicach. W tym roku w Małopolsce wydaliśmy łącznie 1817 paszportów tymczasowych (401 w pozostałych lokalizacjach).
Ten rok ogólnie był intensywny, jeśli chodzi o realizację spraw paszportowych. We wszystkich małopolskich punktach paszportowych wydaliśmy do tej pory ponad 242 tys. paszportów, podczas gdy w 2023 roku liczba ta wynosiła ok. 216 tys.
– Dużym zainteresowaniem cieszy się punkt paszportowy w krakowskiej Galerii Bronowice, gdzie przyjęliśmy w tym roku ponad 26 tys. wniosków paszportowych, co stanowi 11% wszystkich wniosków przyjętych w Małopolsce – dodaje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Jak wyrobić szybki paszport tymczasowy na lotnisku? Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.
Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.
Reklama
Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.
Paszport tymczasowy – najważniejsze informacje
Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na lotnisku jest możliwew następujących sytuacjach, jeśli:
- utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego albo został on ukradziony;
- posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
- pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.
Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie.
Przed zaplanowaną podróżą zachęcamy do zapoznania się z godzinami otwarcia punktów na poszczególnych lotniskach.