“Nigdzie na świecie nie robią takich szopek, jak w Krakowie” - tak szwedzkie miasto Kalmar zachęca do odwiedzenia wystawy szopek krakowskich na tamtejszym zamku. Wystawa Zimowa, której częścią są szopki z Krakowa, zostanie otwarta 12 grudnia i potrwa do 23 lutego.
Reklama:
Na zamku w Kalmarze w południowo - wschodniej Szwecji można zobaczyć około 30 szopek. Strona internetowa muzeum opisuje je jako “bajeczne i mieniące się kolorami”, wykonane zgodnie z rzemieślniczą tradycją, sięgającą średniowiecza, unikatową, właściwą tylko Krakowowi.
“Charakteryzują się przepychem i kreatywnością. Unikatowy kształt krakowskich szopek wzorowany jest na architekturze miasta. W szopkach można dostrzec ślady architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej, a także krakowskie kopuły, kolumny, pinakle i wieże” - wyjaśnia strona muzeum.
Opisuje też tradycję corocznego konkursu szopek w Krakowie i gromadzenia się ich twórców na Rynku Głównym oraz informuje, że szopki krakowskie zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2018 roku. “W Boże Narodzenie odkryj i podziwiaj prawdziwą radość tworzenia w krakowskich szopkach!” - zachęca muzeum w Kalmarze.
Muzeum przypomina również, że zamek w Kalmarze w latach siedemdziesiątych XV wieku gościł świeżo koronowaną szwedzką królową, pochodzącą z Polski Katarzyną Jagiellonkę. “Przybyła z Krakowa. Przygotowano dla niej sale, kaplice i letni pałac”.
Reklama
Katarzyna Jagiellonka, najmłodsza córka Zygmunta Starego i królowej Bony, odwiedziła zamek wraz ze swoim mężem, Janem III Wazą, księciem Finlandii, a w latach 1569 – 1592 królem Szwecji oraz z 5 letnim księciem Zygmuntem, który został królem Polski i Szwecji.
Szopki prezentowane na zamku Kalmar są różnej wielkości, od miniatur po całkiem duże. Na Wystawę Zimową w Kalmarze została również wypożyczona szopka z katedry w Linköping, zbudowana przez polskiego szopkarza, przedstawiająca katedrę i zamek w Linköping.
Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Krakowa, Instytutem Polskim, Polską Organizacją Turystyczną, Muzeum Zamku i Katedry w Linköping, Katedrą w Linköping i Anną Głowacką.