Astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego organizują drugą, dodatkową Noc Komety - w niedzielę, 20 października. To odpowiedź na ogromne zainteresowanie tym niezwykłym zjawiskiem. Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan - ATLAS, najjaśniejsza w ciągu ostatnich lat, jest widoczna z Polski gołym okiem już od kilku dni. Zdjęcia komety zapełniły media społecznościowe.
Reklama:
Astronomowie z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowali pierwszą Noc Komety dzisiaj, 19 października. Wieczorem kometę C/2023 A3 Tsuchinshan - ATLAS będzie można zobaczyć przez duże teleskopy i lornetki. “Wasze ogromne zainteresowanie kometą Tsuchinshan - ATLAS przerosło nasze najśmielsze prognozy!” - przyznają organizatorzy wydarzenia i zapraszają na drugą Noc Komety, w dodatkowym terminie - jutro, w niedzielę, 20 października. “Dziś o godzinie 17 na stronie wydarzenia zostanie udostępniony dodatkowy formularz rejestracyjny na jutrzejsze obserwacje i prelekcje” - informują astronomowie na Facebooku.
A pierwsza Noc Komety trwa już w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Orla 171. W programie wydarzenia znalazły się też prelekcje o tym, dlaczego komety chodzą własnymi ścieżkami, o teleskopie kosmicznym HYADES i o rozwoju polskiego sektora kosmicznego oraz pokaz w mobilnym planetarium i warsztaty rakietowe, w czasie których każdy będzie mógł wykonać własny model rakiety i wystartować nią, jak zapowiadają naukowcy - prawie w kosmos.
“Nie zapomnijcie zabrać telefonów. Wszyscy wyjdą z tego wydarzenia bogatsi o własnoręcznie wykonane zdjęcie komety lub Słońca przez teleskop”. Partnerami wydarzenia są Creotech Instruments S.A, zajmujący się sektorem kosmicznym i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.
Reklama