Prezydent Aleksander Miszalski przedstawił raport podsumowujący kontrole prowadzone w Urzędzie Miasta Krakowa. Na ich podstawie wyników prezydent podjął decyzję o zreformowaniu struktury Urzędu Miasta.
Reklama
Raport jednoznacznie wskazuje, że niezbędne jest racjonalizowanie wydatków bieżących, szukanie dodatkowych źródeł dochodów, także poprzez postulowanie zmian w przepisach na poziomie centralnym oraz wykorzystanie środków zewnętrznych (KPO) - informuje magistrat.
Prezydent Aleksander Miszalski zwrócił uwagę, że w tej chwili miasto nie dysponuje nadwyżką operacyjną, a wydatki znacznie przekraczają budżet. Podkreślił, że dużym problemem jest to, że samorząd jest zobowiązany dopłacać do oświaty znacznie więcej niż wynosi subwencja z budżetu państwa. – Luka związana z finansowaniem oświaty się powiększa – powiedział.
Jako drugi problem wskazał wydatki transportowe. – Wpływy z biletów rosną bardzo powoli, natomiast wydatki na usługi przewozowe rosną w szybkim tempie. W tym roku ta różnica wyniesie ponad miliard złotych – podkreślił prezydent.
Raport zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia jednolitych praktyk w zakresie udzielania zamówień publicznych dla całej Gminy Miejskiej Kraków, prowadzenia wspólnych zamówień publicznych na rzecz różnych jednostek GMK oraz wymiany wiedzy w ramach GMK o wykonawcach, którzy nienależycie wykonali umowy. W zakresie zamówień publicznych zwrócono też uwagę na brak egzekwowania od wykonawcy zapisów umowy, brak protokołów odbioru umów oraz zbyt dużą swobodę w wyborze wykonawcy.
– Dyrektorzy wszystkich jednostek są poinformowani o tym, że będziemy się przetargom przyglądać. W przyszłości z pewnością trzeba szerzej informować o rozpisanych przetargach, tak żeby większa liczba wykonawców mogła się zgłaszać. Wtedy ceny będą mogły być niższe – powiedział prezydent Aleksander Miszalski. Dodał, że konieczne jest ustanowienie katalogu dobrych i złych praktyk, składanie – tam, gdzie to możliwe – wspólnych zamówień, co również przyczyni się do obniżenia cen.
Podczas konferencji prasowej prezydent Aleksander Miszalski przedstawił także nową strukturę Urzędu Miasta Krakowa, która zapewni skuteczniejsze zarządzanie miastem. Prezydent zadecydował o scaleniu niektórych wydziałów (zlikwidowanych lub połączonych zostanie 12 z 40 istniejących wydziałów), a także o powołaniu departamentów, które będą pełnić funkcję koordynującą działania poszczególnych komórek. Zmiany mają przynieść ok 200 milionów oszczędności.
Zlikwidowana ma zostać spółka Kraków 5020, która odpowiadała za tzw. drugą urzędową telewizję. Stanowiska straci również dyrektorka MOCAK-u Anna Maria Potocka.