Abp Marek Jędraszewski wygłosił w Würzburgu rekolekcje dla księży Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. "Zależało nam na obecności metropolity krakowskiego, by kapłani posługujący w Niemczech mogli posłuchać osoby, która doskonale rozumie przemiany kulturowe w świecie" - mówił rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. dr Michał Wilkosz.
Reklama:
O czym mówił abp. Jędraszewski? Między innymi zaznaczył, że od czasów Oświecenia człowiek duchowy stawia sobie pytanie, jak dotrzeć z Ewangelią do człowieka zmysłowego, jak poruszyć w nim istotny element człowieczeństwa – sferę życia religijnego. Człowiek zmysłowy zastanawia się, jak pozbawić człowieka duchowego jego wymiaru religijnego, który uważa za przejaw choroby.
– Pytanie zasadnicze: kto tu jest chory? Czy chory jest człowiek zwracający się do Boga i w Nim upatrujący swoją nadzieję? Czy człowiekiem chorym jest ten, który nie dostrzega wymiaru religijnego i sam się niejako duchowo amputuje? – pytał arcybiskup zauważając, że ten spór trwa do dziś, a ludzie duchowi zastanawiają się, jak trafić z Ewangelią do wyznawców ideologii m.in. takich jak gender.
Odnosząc się do artykułów w mediach, arcybiskup zwrócił uwagę, że "bardzo łatwo jest głosić propagandę klęski Kościoła, nie zastanawiając się nad tym, co znaczy wierzyć w świecie dotkniętym kryzysem". Zauważył, że prawdą o Kościele jest "jego nieustanna walka w obronie wiary".
Reklama