Superkomputery z Akademii Górniczo - Hutniczej pomogły w stworzeniu Bielika, “polskiego Chat - a GPT”. Można go już testować.
Reklama:
Bielik-11B-v2 to duży model językowy, LLM - Large Language Models - który powstał w efekcie prac zespołu m.in. pracowników polskich przedsiębiorstw, badaczy z ośrodków naukowych oraz studentów kierunków związanych ze sztuczną inteligencją. Prace nad Bielikiem trwały ponad rok i były prowadzone w ramach Fundacji Speakleash, społeczności specjalistów od generatywnej sztucznej inteligencji i przy wsparciu Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.
I to właśnie Cyfronet - jak informuje uczelnia - przyczynił się do przeprowadzenia projektu. “Bielik mógł rozwinąć skrzydła dzięki Heliosowi i Athenie - superkomputerom z Cyfronetu. Współpraca AGH z fundacją Speakleash umożliwiła wykorzystanie odpowiednich mocy obliczeniowych, niezbędnych do stworzenia modelu i wsparcie zespołu Speakleash niezbędną wiedzą ekspercką oraz naukową” - piszą przedstawiciele AGH w mediach społecznościowych.
Tłumaczą też, dlaczego Bielik może być przydatny, mimo, że istnieje już ChatGPT. “ChatGPT potrafi posługiwać się językiem polskim, ale nasycony jest treściami w języku angielskim. Ma znikome pojęcie na temat polskiej kultury i literatury. Jest tworzony przez osoby, które nie są osadzone w naszym kontekście kulturowym, więc tłumaczenia i jego propozycje mogą być mocno niedoskonałe, a ponadto może nie poradzić sobie w specjalistycznym języku polskim, np. prawniczym czy medycznym”.
Również społeczność fundacji Speakleash jest przekonana o korzyściach, płynących z dostosowania AI do lokalnego języka i kultury: “Bielik v2 wpisuje się w całości w nowy nurt zdecentralizowanej sztucznej inteligencji, dopasowanej do lokalnych warunków kulturowych i prawnych, bezpiecznej i wolnej od dominacji gigantów technologicznych. Wspólnymi siłami dokonujemy rewolucji w tym obszarze i bardzo cieszymy się, że jesteście w tym z nami!”
Bielika można testować tutaj https://bielik.ai/
Reklama