Rozpoczynają się prace przy przeniesieniu do skansenu jednej z najstarszych drewnianych chałup, stojącej w Pleszowie, przy ulicy Nadbrzezie, liczącej ponad 150 lat. “Jest to pierwszy, ale nie ostatni obiekt z obszaru Nowej Huty, który został przewidziany do przeniesienia” - informuje miejska spółka Kraków - Nowa Huta Przyszłości, która odpowiada za budowę skansenu, powstającego w Branicach.
Reklama:
Prace przy translokacji chałupy z Pleszowa niedługo ruszą i potrwają około 2 lat. Zaczną się od procesu projektowego i pozyskania wszystkich niezbędnych zezwoleń oraz decyzji administracyjnych. Przeprowadzi je wybrana w przetargu krakowska firma Karto Sp. z o.o., która realizuje już projekt przeniesienia do Parku Edukacyjnego „Branice” domu z okolic Woli Justowskiej, pierwszego z obiektów wybranych do translokacji.
Bielona chałupa z ulicy Nadbrzezie w Pleszowie będzie cennym eksponatem skansenu dziedzictwa Krakowiaków Zachodnich. Jak informuje spółka Kraków - Nowa Huta Przyszłości S.A., utworzona przez Gminę Miejską Kraków i Województwo Małopolskie, datowany na 1867 rok dom z Pleszowa został wybudowany w konstrukcji zrębowej, ma podłogę z polepy. “Historyczny dom odzwierciedla typowe dla naszego regionu etnograficznego budownictwo wiejskie z dachem czterospadowym.
Czterospadowy dach jest pokryty eternitem, ale w procesie rekonstrukcji zostanie przywrócony pierwotny stan i budynek będzie przykryty strzechą. Modrzewiowy dom posiada unikatowe elementy, jak choćby wyrytą na sosrębie datę budowy, konstrukcję nadproży z użyciem kołków drewnianych i proste w formie ceglane palenisko. Chałupa nie ma podmurówki, co jest charakterystyczne dla ówczesnego budownictwa wiejskiego” - czytamy na stronie internetowej spółki.
Koszt prac wyniesie ok. 1,6 mln. zł, a największym wyzwaniem będzie odtworzenie stanu budynku z II poł. XIX w., czyli z czasów kiedy wsią Pleszów władali Kirchmayerowie oraz eliminacja konsekwencji niszczycielskiej działalności korników. Zakończenie translokacji planowane jest na II poł. 2026 roku.
Reklama
Wcześniej zdecydowano o przeniesieniu do skansenu innych budynków - zabytkowego domu z ul. Przyszłości 3 na Woli Justowskiej, w dzielnicy Zwierzyniec w Krakowie oraz kompleksu zabudowań, składającego się z chałupy i stodoły z podkrakowskich Krzyszkowic. Za przeniesienie zagrody z Krzyszkowic odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie, w porozumieniu ze spółką Kraków - Nowa Huta Przyszłości, bo te prace są związane z przebudową drogi krajowej nr 7, czyli zakopianki.
Jak już informowaliśmy, skansen budownictwa wiejskiego - Park Edukacyjny "Branice", będzie się składał z 11 zagród, kościoła i karczmy. Ma zachować dziedzictwo kulturowe Krakowiaków Zachodnich, związanych z terenami rozciągającymi się od rzeki Przemszy na zachodzie po Szczekociny na północy, Jędrzejów, Miechów, Proszowice, Koszyce i Bochnię na wschodzie, a na południe po Myślenice, Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. Krakowiacy Zachodni zajmowali się gospodarką rolniczą i rzemiosłem - garncarstwem, szyciem sukman, czyli dobrze znanych do dziś, charakterystycznych krakowskich męskich strojów, wyrobem malowanych skrzyń drewnianych, stolarstwem, plecionkarstwem - i flisactwem.
Skansen powstaje w okolicach Branic.