Tego lata krakowianie i turyści będą mogli odbywać przejażdżki “Księżniczką” i “Parówką”. To potoczne nazwy historycznych tramwajów z Poznania i Warszawy, które będą jedną z atrakcji 22. edycji Krakowskiej Linii Muzealnej.
Reklama
Przejażdżki historycznymi, pięknie i starannie odnowionymi pojazdami komunikacji miejskiej, odbywające się w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej są bardzo lubiane nie tylko przez miłośników zabytkowego taboru i cieszą się ogromną popularnością.
W tym roku, dzięki współpracy trzech miejskich przewoźników - MPK w Krakowie, MPK w Poznaniu i Tramwajów Warszawskich - po Krakowie będą kursować nie tylko dobrze już znane mieszkańcom zabytkowe tramwaje z kolekcji krakowskiego MPK, ale też, m.in. poznańska “Księżniczka” i warszawska “Parówka”.
“Księżniczka” to wagon przegubowy, jeden z 65 jakie w latach 1970 - 1973 trafiły do Poznania. Były eksploatowane ponad 40 lat, do 2013 roku - informuje krakowska strona miejska. Tramwaj, który będzie jeździł po Krakowie, jest ostatnim z tej serii, ma numer 71.
Został wyprodukowany w chorzowskim Konstalu pod koniec 1972 roku, od 11 lat jest wagonem historycznym. Z kolei z Tramwajów Warszawskich trafił do Krakowa jeden z najbardziej charakterystycznych wagonów, czyli 13N, popularnie nazywany „Parówką”. Ten typ tramwajów stanowił w przeszłości trzon warszawskiej komunikacji. Wagony tej serii były eksploatowane długo, bo ponad 50 lat. Ostatnie z nich wyjechały na regularną linię 31 grudnia 2012 roku.
Reklama
Przewoźnicy wymienili się historycznymi wagonami już kolejny raz. Tym razem do Poznania i Warszawy na czas wakacji pojechały z Krakowa dwa tramwaje.
– Posiadany przez nas warszawski wagon typu K trafił do Poznania, a do Warszawy pojechał norymberski tramwaj GT6. Jestem pewien, że wzbudzą bardzo duże zainteresowanie mieszkańców tych miast, bo nigdy tego typu tramwaje tam nie kursowały. To też jest cel naszej inicjatywy, aby w ten sposób przybliżać pasażerom ciekawą, ale też trudną i czasami skomplikowaną historię komunikacji tramwajowej w Polsce – tłumaczy Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPKS SA w Krakowie.
Tegoroczna, 22. edycja Krakowskiej Linii Muzealnej rozpocznie się w niedzielę, 9 czerwca, a “Księżniczką” i “Parówką” będzie można się przejechać za dwa tygodnie, 23 czerwca.
W niedzielę z przystanku „Dajwór”, zlokalizowanego w rejonie starej zajezdni tramwajowej na Kazimierzu, do „Cichego Kącika” pojadą dwa składy, oznaczone jako linia 0.
Jeden z nich będzie się składał z najstarszego krakowskiego tramwaju z 1912 roku – SN1, czyli popularnej „Gracówki” i przyczepki PN3, a drugi - z gdańskiego wagonu Ring połączonego z wyremontowanym przez pracowników krakowskiego przewoźnika prawie 100-letnim wagonem Wismar w oryginalnych barwach szczecińskich, który został zaprezentowany zaledwie przed kilkoma tygodniami. Zabytkowe tramwaje będą kursować w godz. od ok. 11.00 do 18.00. Dokładny rozkład jazdy można znaleźć tutaj.