Przy szpitalu dziecięcym w Prokocimu od kilku dni działa sensoryczny ogród wyciszeń. Dzieci, ich rodziny i personel medyczny mogą odpoczywać na świeżym powietrzu, w otoczeniu roślin, dobranych tak, aby pozytywnie działały na dotyk, smak, węch, słuch i wzrok.
Reklama
Ogród pełni rolę “zielonego pokoju”, a jego głównym zadaniem jest umilanie chorym dzieciom czasu spędzanego w szpitalu - informuje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy. Stworzyliśmy magiczne miejsce, gdzie mali pacjenci i ich rodziny mogą zrelaksować się w otoczeniu natury To przestrzeń wyciszenia, która może dać pacjentom komfort i spokój.
Motywem przewodnim wystroju szpitalnego ogrodu jest podwodny świat. Jak informuje placówka, przedsięwzięcie wpisuje się we wsparcie polskiej psychiatrii poprzez tworzenie miejsca wspomagającego terapię, zapewniającego dogodne warunki do spotkań i odpoczynku, także dla osób z problemami psychicznymi.
Sensoryczny ogród wyciszeń ma 5 stref, działających na zmysły: wzroku, węchu, słuchu, dotyku oraz smaku. W każdej z nich wykorzystane zostały rośliny oraz mała architektura o działaniu sensorycznym. Projekt uwzględnia także potrzeby osób na wózkach inwalidzkich i osób z wózkami dziecięcymi. Dzięki temu z tak zaprojektowanej przestrzeni mogą korzystać wszyscy chętni.
Ogród zaprojektowali studenci Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie: Mateusz Koti, Anita Oświęcimka i Ewelinie Janota, koszty podzieliły między siebie Amazon.pl i Fundacja TVN.
Podczas oficjalnego otwarcia ogrodu dyrektor szpitala, dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ, podziękował darczyńcom i projektantom za zaangażowanie w projekt, który przyniesie wiele radości pacjentom, zwłaszcza tym najdłużej hospitalizowanym. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać zdrowie psychiczne dzieci – mówiła Zuzanna Lewandowska z Fundacji TVN, a Barbara Krystosiak z Amazon dodała, że ogród od pierwszego dnia cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Reklama