Innowacyjne rozwiązania, stworzone przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, zostały nagrodzone złotym medalem na 49. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie! Nowoczesne materiały kościozastępcze w formie granul pomogą pacjentom, cierpiącym z powodu trudnych w leczeniu ubytków kości. Ogromnie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalszy rozwój projektu! - informują przedstawiciele uczelni.
Naukowcy z AGH wrócili z Genewy nie tylko ze złotym medalem w kategorii “Medicine – Surgery – Orthopaedics – Material for disabled”, ale też z nagrodą specjalną The First Institute of Researchers and Inventors za najlepszy wynalazek. Twórcami nagrodzonych rozwiązań są: kierująca Zespołem Bioceramicznym AGH dr hab. inż. Aneta Zima, prof. AGH oraz mgr inż. Piotr Pańtak i dr inż. Joanna Czechowska. Zespół działa na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.
Jury doceniło dwa opracowane przez zespół rozwiązania, dotyczące sposobów otrzymywania nowoczesnych materiałów kościozastępczych w formie hybrydowych granul. Opracowane sposoby wytwarzania bioaktywnych i biozgodnych materiałów implantacyjnych w postaci samoformujących się granul przyczynią się do poprawy jakości życia pacjentów z ubytkami tkanki kostnej, powstałymi na skutek wypadków lub chorób. Granule, po umieszczeniu w ubytku kostnym staną się “rusztowaniem” dla odbudowującej się tkanki.
Ich postać jest istotna ze względu na to, że - jak czytamy na stronie internetowej AGH - ubytki kostne, szczególnie powstałe w wyniku wypadków, prawie zawsze mają nieregularny kształt i do ich uzupełniania przydatne są materiały, które można łatwo formować i dostosować do kształtu ubytku oraz szczelnie wypełnić nimi przestrzeń. Do grona materiałów poręcznych chirurgicznie należą cementy kostne, które po połączeniu fazy ciekłej i stałej przybierają konsystencję łatwo formowalnej pasty.
Zespół Bioceramiczny AGH od wielu lat pracuje nad materiałami wiązanymi chemicznie opartymi o fosforany (V) wapnia. Dzięki wprowadzeniu do cementów kostnych kruszyw w postaci hybrydowych granul można uzyskać materiały kościozastępcze, tzw. biomikrobetony, o nowych interesujących właściwościach.
Reklama
Wynalazcy z AGH pracują nad tymi technologiami od lat i wciąż je udoskonalają. Teraz zajmują się nadaniem materiałom kościozastępczym właściwości, dzięki którym będą one zwalczać bakterie, utrudniające proces leczenia.
W przyszłości granule mogą też znaleźć zastosowanie jako nośniki leków i substancji biologicznie czynnych w terapiach celowanych. Leki i substancje biologicznie czynne umieszczone w hybrydowych granulach mogłyby uwalniać się dopiero w miejscu implantacji – a to pozwoliłoby uniknąć ich ogólnoustrojowego działania, które często prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych - informują naukowcy.
Na wystawie w Genewie Zespół Bioceramiczny AGH reprezentował mgr inż. Piotr Pańtak, doktorant w Katedrze Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych AGH, laureat tegorocznej edycji konkursu Student - Wynalazca, w którym nagrodą był udział w Geneva Inventions.
Doktorant przedstawił wynalazki m.in. Patrycji Czubkowskiej – zastępczyni prezesa Urzędu Patentowego RP oraz Zbigniewowi Czechowi – ambasadorowi i stałemu przedstawicielowi RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie. Z wynalazkiem zapoznał się także prof. Habip Asan, dyrektor generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).