Tego nikt się nie spodziewał - komentuje Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Krakowa znalezisko z remontowanej willi Wojciecha Kossaka, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy. Remontujący zabytkową “Kossakówkę” robotnicy natrafili na ukryte w stropie klatki schodowej zeszyty szkolne, które najpewniej należały do córki malarza, Magdaleny Samozwaniec.
Reklama:
Właścicielka zeszytów podpisywała się jako Magdalena i M. Kossak. Wszystko więc wskazuje na to, że należały do młodziutkiej Magdaleny Samozwaniec, przyszłej pisarki, siostry poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - informuje Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Krakowa. Zeszyty zawierają ćwiczenia z kaligrafii niemieckiej, notatki z chemii i z historii oraz inne zapiski. - Znalezisko jest świeże. Teraz muszą się nim zająć konserwatorzy. Jeżeli władza konserwatorska wyrazi zgodę, zeszyty wrócą do „Kossakówki” jako eksponat urządzanego w tym miejscu muzeum Rodziny Kossaków - pisze SKOZK.
Magdalena Samozwaniec (1894–1972), nazywana “pierwszą damą polskiej satyry” kształciła się w domu. Biegle znała niemiecki, angielski i francuski, pisać zaczęła już we wczesnej młodości. Całe życie była mocno związana z swoją starszą siostrą, poetką Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Ich dzieciństwo, młodość i dorosłość opisała w zabawnej, ale i pełnej czułości książce “Maria i Magdalena”, celnie portretującej także realia i obyczajowość XX - lecia międzywojennego.
Siostrze poświęciła też książkę “Zalotnica Niebieska”. Magdalena Samozwaniec zadebiutowała humoreską “Wyjazd mamy do miasta”, opublikowaną w Nowinach Krakowskich w 1908 roku, gdy miała 14 lat. Spory rozgłos przyniosła jej też parodia “Trędowatej” Heleny Mniszkówny pt. “Na ustach grzechu”.
Otwarcie powstającego w “Kossakówce” muzeum, poświęconego rodzinie Kossaków, planowane jest na połowę 2026 roku, teraz w willi trwają prace budowlano-konserwatorskie. Jeszcze w tym roku mają się zakończyć prace przy elewacjach i stolarce okiennej. Znacznie zaawansowanie są roboty wewnątrz budynku. Remont to sztandarowy projekt Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Koszt prac przekracza 10 mln zł, z czego dofinansowanie przyznane przez Społeczny Komitet wynosi 6,5 mln zł. Inwestorem remontu jest Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Reklama