W MIEŚCIE

Cracovia Maraton: tym razem nie tylko Kenijczycy na podium

opublikowano: 14 KWIETNIA 2024, 20:25autor: Daniela Motak

5676 uczestników wystartowało w tegorocznej, 21. edycji Cracovia Maraton. Bieg na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów, z widokiem na niemal wszystkie najważniejsze krakowskie zabytki, ukończyło 5455 zawodników. “I choć największy podziw budzą ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze” - podkreślają organizatorzy Cracovia Maraton.

Najszybsi w tej edycji krakowskiego maratonu okazali się Ezekiel Kipkorir (Kenia), który ukończył bieg w czasie 2 godzin, 13 minut i 36 sekund oraz Vitalyne Jemaiyo Kibii, której pokonanie trasy zajęło 2 godziny, 39 minut i 26 sekund.  Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Shedrack Kiptoo Kimaiyo (Kenia), a trzeci był Witalij Szafar z Ukrainy (zwycięzca 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego).

Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły: druga na mecie Monika Brzozowska oraz Beata Michałków, która zajęła trzecie miejsce. Najlepszy z Polaków – Andrzej Rogiewicz zajął 6. miejsce. Na 9. pozycji zmagania zakończył Kacper Piech z ekipy ASICS FrontRunner.

W tegorocznym Cracovia Maraton zmierzyli się biegacze z blisko 50 państw, ze wszystkich kontynentów. Najliczniej reprezentowane kraje to Polska , Włochy, Słowacja, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania i Ukraina. W maratonie biegli również przedstawiciele Kenii, USA, Meksyku, Brazylii, Ekwadoru, Japonii, Indii i Australii. - Brawa należą się wszystkim - podkreślają organizatorzy.

Start i meta Cracovia Maraton  jak zawsze miały swoje miejsce na Rynku Głównym. Na trasie biegu “z historią w tle” w zasięgu wzroku uczestników znalazły  się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki: Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także obiekty, które, choć nowoczesne - na dobre wrosły już w jego krajobraz, jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy kładka im. o. Bernatka.

W Nowej Hucie uczestnicy imprezy po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maratonu (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po 5 latach przerwy. Tym razem również przebiegli m.in. przez najbardziej rozpoznawalne miejsce dzielnicy, czyli przez pl. Centralny im. Ronalda Reagana.

Mogli zobaczyć również najważniejsze krakowskie obiekty sportowe: stadiony miejskie im. Henryka Reymana i Cracovia, Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz Halę Widowiskowo-Sportową Suche Stawy w Nowej Hucie.

Jak ma to miejsce od początku, uczestnicy tegorocznej odsłony krakowskiego maratonu pokonali także spory odcinek przy rzece Wiśle i okrążyli Błonia Krakowskie. Następny Cracovia Maraton - za rok.