Akademia Górniczo Hutnicza i Krakowski Park Technologiczny będą wspólnie pracować nad nowymi, przełomowymi technologiami dla NATO. – Dla AGH jest to niezwykle istotne wyróżnienie i docenienie naszego naukowego potencjału. Bierzemy wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym odpowiedzialność za dostarczanie rozwiązań na najwyższym poziomie, które będą kluczowe dla bezpieczeństwa w Sojuszu – mówi prof. Jerzy Lis, rektor AGH.
Reklama
Akademia Górniczo - Hutnicza i Krakowski Park Technologiczny wspólnie poprowadzą polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA (ang. Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic).
Celem akceleratora jest połączenie najzdolniejszych naukowców, innowatorów oraz start-upów, pracujących nad nowymi, przełomowymi rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang deep. tech) z jednostkami sektora obronnego. “Głębokie technologie” to technologie chronione, przełomowe, unikatowe i trudne do odtworzenia, i właśnie takie znajdują się w obszarze zainteresowań DIANA.
Zaliczają się do nich m.in. sztuczna inteligencja, przetwarzanie dużych zbiorów danych (ang. big data), technologie kwantowe i autonomiczne biotechnologia oraz technologie związane z nowoczesnymi materiałami.
Kraków DIANA Accelerator będzie wspierał realizację programów akceleracyjnych, czyli rozwijających idee, testujących je i przygotowujących do wdrożenia. Chodzi o rozwiązania technologiczne, potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa i obronności wszystkich krajów sojuszniczych NATO.
Dla Polski to szansa na wsparcie modernizacji technologicznej sektora obronności i rozwój firm poprzez rozwijanie nowych i przełomowych technologii podwójnego zastosowania, czyli przeznaczonych zarówno do celów cywilnych jak i obronnych.
– Traktujemy takie wyzwania z najwyższą powagą. Dla samej AGH to szansa na wzmocnienie i rozwój kluczowych obszarów badawczych. Wsparcie merytoryczne, mentoring ekspertów rynkowych są także nieocenione w tym przedsięwzięciu. Jednocześnie mamy poczucie, że jesteśmy gotowi wnieść do programu DIANA najbardziej innowacyjne rozwiązania, powstające w murach naszej uczelni – podkreśla prof. Jerzy Lis, rektor AGH.
Jego pełnomocniczką ds. NATO DIANA została Izabela Albrycht, członkini Grupy Doradczej NATO ds. nowych i przełomowych technologii w latach 2020–2022.
Reklama
Sieć DIANA, licząca dziś ponad 200 podmiotów, współpracuje z wyłonionymi w konkursach start-upami i firmami z całego Sojuszu, wspierając je finansowo, szkoleniowo i mentoringowo oraz zapewniając dostęp do szerokiej sieci inwestorów i przedstawicieli przemysłu. Konsorcjum AGH i KPT powstało z myślą o zwiększeniu potencjału akceleracyjnego Polski. Akcelerację technologiczną oraz dostęp do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej zapewni AGH, a biznesową - KPT.
Prezes Zarządu Parku, Tadeusz Zaremba postrzega współpracę z NATO jako niepowtarzalną szansę: – Krakowski Park Technologiczny sukcesywnie poszukuje specjalizacji w obszarze wspierania innowacji, a współpraca z NATO w zakresie innowacji obronnych jest przez nas postrzegana jako niepowtarzalna szansa dla innowatorów. Nasze działania podyktowane są zarówno przekonaniem, że to tzw. głębokie technologie budują najsilniejsze przewagi konkurencyjne w biznesie, jak i tym, że przyszłość należy budować na filarach innowacyjności, bezpieczeństwa i współpracy. W KPT wierzymy, że inwestowanie w innowacje obronne to nie tylko kwestia strategiczna, ale również odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń.
Udział w akceleratorze jest koordynowany przez Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej, który aktywnie wspiera udział Polski w programie DIANA. Szef MON, Władysław Kosiniak - Kamysz podkreśla, że nie ma dziś sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo Polski.
– To jest wielka chwila dla Krakowa, Małopolski, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa w Polsce. Nie ma dziś sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, to rzecz, która nas łączy, która jest racją stanu RP. W sprawach bezpieczeństwa wszyscy w Polsce mówimy jednym głosem i współpracujemy. To jest dla nas, dla naszego rządu bardzo ważne. Musimy inwestować w najlepszych i właśnie Akademia Górniczo-Hutnicza jest najlepsza. Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedną z najlepszych polskich uczelni, jest dumą Krakowa, ale jest także dumą uczelni technicznych w Polsce. Jest znaną marką na całym świecie. Dziękuję za wszystko, co tu się dzieje, dziękuję kadrze Akademii i wielu pokoleniom studentów. Dziękuję za to, jaką Akademię stworzyliście – mówił minister.