Kraków ma inwestować w zdrowie mieszkańców i zapewniać im „opiekę na najwyższym poziomie”. To obietnice Andrzeja Kuliga przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi.
Reklama
Ubiegający się o najważniejszy urząd w mieście obecny zastępca prezydenta Majchrowskiego zapowiada współfinansowanie przez urząd miasta nowoczesnych SOR-ów, indywidualnej bezpłatnej opieki poszpitalnej w domu pacjenta, bezpłatne szkoły rodzenia w miejskich szpitalach, miejskie punkty wsparcia psychologicznego w szkołach dla uczniów oraz infolinię zdrowia psychicznego. Andrzej Kulig obiecuje też powstanie Centrów Zdrowia 75+ i wdrożenie programów profilaktycznych.
Andrzej Kulig: W pierwszej kolejności zajmę się budową Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy Szpitalu Miejskim im. Narutowicza oraz budową dodatkowego pawilonu na potrzeby SOR wraz z wyposażeniem, w Szpitalu Specjalistycznym im. Żeromskiego.
Miasto ma też „zwracać szczególną uwagę” na programy profilaktyczne, przede wszystkim dotyczące cukrzycy i zapobiegania i wczesnego wykrywania nowotworów. Andrzej Kulig obiecuje też „opracowanie i wdrożenie programu profilaktyki zdrowotnej w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także zapewnienie opieki psychologicznej najmłodszym w szkołach”.
Reklama
Seniorom Kulig obiecuje „stworzenie kompleksowej sieci Centrów Zdrowia 75+ w Bieńczycach, Nowej Hucie, Swoszowicach, na Grzegórzkach, Rżące, Prądniku Białym i Prądniku Czerwonym”. Centra mają zapewniać między innymi opiekę lekarzy geriatrów, pomoc psychologiczną oraz rehabilitację osób starszych.
Andrzej Kulig zapowiada także dalszy rozwój sieci wsparcia seniorów na terenie Krakowa, przede wszystkim rozwój drobnych usług, takich jak pomoc podologa, asystenta osoby starszej, sprzątanie w miejscu zamieszkania, drobne naprawy, meleks na komunalnych cmentarzach itp.
Ważne, aby do tych usług mieli dostęp seniorzy mieszkający w dzielnicach peryferyjnych. Chodzi o to, aby dzięki pomocy miasta seniorzy jak najdłużej mogli zachować samodzielność.
Poniżej „Andrzeja Kuliga 10 dla zdrowia”:
Reklama
1. Centra Zdrowia 75+, 8 bezpłatnych, przyjaznych, kompleksowych i równomiernie rozmieszczonych na mapie Krakowa placówki zdrowotne. Będą świadczyły również usługi w miejscu zamieszkania pacjentów, a także na rzecz młodszych mieszkańców. W nowopowstałych placówkach będą także funkcjonowały Centra Aktywności Seniora, miejskie gabinety rehabilitacyjne oraz bezpłatne kawiarnie dla pacjentów.
2. Nowoczesne szpitalne oddziały ratunkowe w miejskich szpitalach.
3. Indywidualna bezpłatna opieka poza szpitalna w miejscu zamieszkania pacjenta
4. Sieć miejskich punktów wsparcia psychologicznego w szkołach dla uczniów oraz infolinia zdrowia psychicznego.
5. Programy zdrowotne dotyczące chorób nowotworowych oraz najczęstszych chorób cywilizacyjnych.
Reklama
6. Bezpłatne szkoły rodzenia w miejskich szpitalach.
7. Miejska bezpłatna rehabilitacja dla mieszkańców Krakowa w 4 historycznych dzielnicach Krakowa: w Śródmieściu, Krowodrzy, Podgórzu i Nowej Hucie
8. Regularne tematyczne imprezy zdrowotne z bezpłatnymi wykładami oraz badaniami.
9. Sieć defibrylatorów AED oraz szeroka i dostępna oferta szkoleń z pierwszej pomocy dla uczniów i osób dorosłych.
10. Każdego roku co najmniej milion złotych przeznaczony na konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu zdrowia mieszkańców.