W najbliższy wtorek Politechnika Krakowska i Polski Związek Narciarski podpiszą list intencyjny w sprawie współpracy naukowo-technicznej. Skoczkowie będą w przyszłości korzystać z nowego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK.
Reklama
W laboratorium funkcjonują trzy ogromne tunele aerodynamiczne z zamontowanymi w nich obrotnicami. Jak informuje Politechnika:
Potencjał laboratorium i kompetencje związanego z nim zespołu naukowców Politechniki pozwolą m.in. modelować rzeczywiste wyzwania, które w skokach narciarskich stawia przed zawodnikami i trenerami działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych, przede wszystkim wiatru o różnych prędkościach.
To właśnie dzięki możliwości generowana wiatru i badania jego oddziaływania na różne obiekty Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej ma dać odpowiedź, w jaki sposób poprawić jakość powietrza w Krakowie i dowolnie wybranym innym miejscu na świecie.
Reklama
Politechnika w nowym laboratorium bada drożność korytarzy powietrznych, sprawdza doświadczalnie, jak zabezpieczać budynki przed nadmiernym obciążeniem śniegiem, testuje szczelność elementów dachów w ekstremalnych warunkach pogodowych i projektuje nowe modele wiatraków.
Działalność Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej została oficjalnie zainaugurowana 30 stycznia, byliśmy w nim jeszcze zanim zostało otwarte.